RTÜK yine çizgi filmlere taktı

RTÜK yine çizgi filmlere taktı
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in 'Uçan kaçan şeyler zararlı, biz padişahların hayatlarını izleteceğiz.' açıklamasının ertesinde RTÜK, yine bir çizgi filme ceza kesti.
RTÜK, EM TV'de yayınlanan 'Küçük Kid' adlı çizgi filmi, ‘’Toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı’’ buldu.
 
EM TV’de, 16 Temmuz günü yayınlanan ‘’ Küçük Kid’’ adlı çizgi film RTÜK'ün olağan toplantısında ele alındı ve ceza kararı çıktı. Endülüs Müslümanları ile Hristiyanların savaşının konu edildiği film için, RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesince hazırlanan raporun detayları ise şöyle:
 
‘’Filmde, Müslümanların olumsuz özellikleri, Hristiyanların ise yüce vasıfları konu edilmektedir. Ruy adlı karekterin eşeğinin adı da ‘Beka’dır. Beka, Yüce Allah'ın zati sıfatlarından biri olup, varlığının sonu olmamak anlamına gelmektedir. Müslüman askerler esmer, cılız, çatık kaşlı, vahşi, barbar, korkak, gaddar, zorba, yağmacı, kaba, küstah ve yalakalık yapan karakterler olarak sunulmaktadır. Hristiyan askerler ise, cesur, insancıl, ilkeli, adaletli karakterler olarak sunulmaktadır. Müslümanların ve İslami değerlerin küçük düşürüldüğü, aşağılandığı, Hristiyanların ise yüceltildiği bu film, çocuk programı olması nedeniyle, daha sakıncalıdır’’
 
RTÜK üyeleri de, yasada yer alan ‘’Toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırılık’’ gerekçesiyle TV EM’e ‘’Uyarı’’ cezası verdi. Aykırılığın tekrarlanması durumunda para cezası verileceği de bildirildi.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com