RTÜK'ten 16 kanala 'Palalı' cezası!

RTÜK'ten 16 kanala 'Palalı' cezası!
RTÜK, Gezi Parkı olayları sırasında, palayla eylemcilere saldıran nam-ı diğer Palalı saldırganın görüntülerini yayınlayan 16 kanala ceza verilmesini istedi. TRT de dahil!

Palalı Taksim saldırganı Sabri Çelebi'nin görüntülerini yayınlayan kanallar RTÜK'e takıldı. RTÜK, içlerinde TRT'nin de olduğu 16 kanala uyarı ve para cezası vermeyi düşünüyor...

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı, yayınlanan görüntülerin ve kullanılan 'Palalı Dehşet' gibi ifadelerin, şiddeti özendirdiği ve abartıldığı kararına vardı. 

RTÜK toplantısında Taksim’deki Gezi olayları ve pala ile vatandaşları kovalayan restoran sahibi Sabri Çelebi hakkındaki haberler tartışıldı. İzleme ve Değerlendirme Dairesinin raporunda  palalı saldırgana ilişkin yapılan haberler şöyle değerlendirildi:


"Palalı şahsın olay esnasında çekilen görüntüleri görsel efektler kullanılarak yayınlanmıştır. Elinde pala olan birinin, sokaktan geçen bir kadına palasıyla vurması ve sırtına tekme attığı görüntüler, sık sık tekrarlanmıştır. Bu görüntüler sırasında flulaştırma yapılmamış, palalı saldırganı belirginleştirmek amacıyla, kırmızı bir çerçeve kullanıldığı da görülmüştür.  Bu konunun haber değeri olduğu açıktır. Ancak haber sırasında, görüntülerin defalarca yayınlanmasının, izleyicileri şiddete karşı duyarsızlaştırabileceği düşünülmektedir. Bunun yanında küçük yaştaki izleyicilerin etkileneceği,  onlarda sebepsiz korkulara ve endişelere yol açabileceği düşünüldüğünde, bu tür şiddet içerikli haberlerin abartılarak ve gereğinden fazla tekrarlanarak verilmesinin küçük yaştaki izleyiciler açısından sakıncalı olduğu da bir gerçektir. Ayrıca yayın sırasında saldırganın kırmızı dikdörtgen içine alınıp, haberin etkisinin artırılmaya çalışılması da habercilik anlayışı ve yayıncılık sorumluluğuyla bağdaşmamaktadır."
 
RTÜK'ün uyarı ve para cezası verilmesini istediği kanallar arasında; TRT, Kanal D, ATV, Beyaz TV, NTV, CNN Türk, Halk TV,  Bugün TV, Habertürk, A Haber, Star TV, Cem TV, Olay TV, STV, FlashTV ve Fox TV var.

(DSE)
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com