RTÜK'ten kıyak haberlerine yanıt geldi!

RTÜK'ten kıyak haberlerine yanıt geldi!
RTÜK konuyla ilgili "Dava konusu olan idari para cezalarının kesinleşmesi için davanın sonuçlanması gerektiğinden, tahsili de dava sonuna kalmaktadır" dedi.
Radyo Televizyon ve Üst Kurulu (RTÜK) "Bazı yayın kuruluşlarından idari para cezalarını tahsil edemediği" iddiasına "Dava konusu olan idari para cezalarının kesinleşmesi için davanın sonuçlanması gerektiğinden, tahsili de dava sonuna kalmaktadır" açıklamasında bulundu
RTÜK, kanallardan tahsilat yapamadığı haberlerine ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, RTÜK tarafından MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık'ın soru önergesine cevaben hazırlanan bilgi notuna dayalı olarak medyaya yansıyan haberlerdeki, "RTÜK'ün bazı yayın kuruluşlarından idari para cezalarını tahsil edemediği" iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.
 
RTÜK'ün bütün kararlarının idari yargının denetimine açık olduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:
 
"Üst Kurul tarafından karar verilen idari para cezalarının tahsili 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu hükümlerine tabi olup, söz konusu Kanunun 17. Maddesi gereğince tahsili için ceza kararlarının kesinleşmesi gerekmektedir. Bu nedenle tebliğ tarihinden itibaren bir aylık ödeme süresi içerisinde ödenen cezalar Üst Kurul tarafından tahsil edilmekte ve Maliye Bakanlığına aktarılmaktadır. Bir aylık süre içerisinde ödenmeyen ve kesinleşen idari para cezalarının tahsili ilgili Vergi Dairesi Müdürlüklerinden istenmektedir.
 
Dava konusu olan idari para cezalarının kesinleşmesi için davanın sonuçlanması gerektiğinden, tahsili de dava sonuna kalmaktadır. Bu takdirde tahsilât Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından değil, Vergi Dairesi Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Vergi daireleri tarafından yapılan tahsilâtlar ise Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kayıtlarında gözükmemektedir. Dolayısıyla bu durum yayın kuruluşlarının idari para cezalarını ödemedikleri şeklinde yorumlanamaz."
 
5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 17/6 Maddesine göre, idari para cezasını kanun yoluna başvurmadan önce ödeyen kişiden bunun dörtte üçünün tahsil edildiği belirtilen açıklamada, "Peşin ödeme, kişinin bu karara karşı kanun yoluna başvurma hakkını etkilemez. Medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar söz konusu kanun hükmü gereğince Üst Kurulca verilen idari para cezalarını bir ay içinde peşin olarak ödediklerinde, dörtte bir oranında indirim uygulanmaktadır.
 
Sözü edilen bilgi notunda Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğünden tahsil edilen tutarların düşüklüğü de, cezaların tahsil edilememesinden değil, aksine, TRT Kurumunun anılan kanun hükmü kapsamında, idari para cezalarını bir ay içinde, peşin olarak ödemesinden ve dörtte bir indirim yapılmasından kaynaklanmaktadır" denildi. 

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com