RTÜK'ten Milliyet'e Muhteşem Yüzyıl tekzibi!

RTÜK'ten Milliyet'e Muhteşem Yüzyıl tekzibi!
RTÜK Milliyet'in Muhteşem Yüzyıl haberini yalanladı.
RTÜK, Milliyet'te yer alan "RTÜK Muhteşem Yüzyıl'ı gündeme almadı, şeklindeki haberi yalanladı.
 
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında, bir RTÜK üyesinin, Muhteşem Yüzyıl dizisinin Üst Kurul'un gündemine alınarak görüşülmesini talep ettiği ancak RTÜK Başkanı ile AK Parti kontenjanından gelen diğer üyelerin bu öneriye karşı çıktıklarına ilişkin haberlerin yer aldığı belirtildi. 
 
RTÜK'ün haftada en az bir defa toplantı yaptığına işaret edilen açıklamada, Başkan tarafından hazırlanan gündemin toplantıdan en az 1 gün önce üyelere bildirildiği ifade edildi. 
 
Gündeme yeni madde eklenebilmesi için toplantıda üyelerce öneride bulunulması ve önerilen maddenin oylanarak Üst Kurul'ca kabul edilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
''Oysa bugüne kadar herhangi bir Üst Kurul üyesi tarafından Muhteşem Yüzyıl dizisinin gündeme alınmasına ilişkin öneri getirilmiş ve Kurul'da oylanmış değildir. Dolayısıyla AK Parti kontenjanından gelen Üst Kurul üyelerinin de böyle bir öneriye karşı çıktıkları iddiası gerçek dışıdır. Yanlış anlaşılan bir diğer konu da izleyici şikayetlerine ilişkindir. Üst Kurul gündemi, Üst Kurul'a gelen izleyici bildirimlerinden değil karar tesisi için Üst Kurul birimlerinden gönderilen uzman raporlarından oluşur. Üst Kurul uzmanları yayınlarla ilgili tespitlerini 6112 sayılı Kanun ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde yapar. Bununla birlikte izleyicilerden gelen şikayetleri de dikkate alır. 5 Ocak 2011'de yayına giren Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili Üst Kurul uzmanlarınca o dönemde izleyicilerden gelen şikayetler de dikkate alınarak iki kez rapor tanzim edilmiş ve Başkanlık makamına sunulmuştur. Her iki rapor da Üst Kurul Başkanı tarafından Üst Kurul gündemine alınmış ve bir kez uyarı bir kez de 782 bin 771 lira tutarında idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.''
 
Üst Kurul üyelerinden söz konusu dizinin gündeme alınmasına dair öneri gelmemesinin yanı sıra Üst Kurul'un 27 Kasım 2012 tarihli toplantısında, bir üyenin gündem dışı olarak bu konuya değinmesi üzerine toplantıda bulunan bütün üyelerin, uzmanlarca tespit edilecek bir yayın ihlali ve ihlal raporu olmadıkça kurumun tartışmaların dışında kalmasını benimsedikleri bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 
 
''Anılan toplantıda Üst Kurul Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun tarafından, yayıncıların toplumun değer yargılarına saygılı olmaları gerektiği, izleyicilerin algılarını alt üst edecek bir drama tasarımının ister istemez tartışmalara yol açacağı ifade edilmiştir. Ayrıca Üst Kurul uzmanlarının, diğer yayınları olduğu gibi bahsi geçen yayını da titizlikle izlemeye ve gelen şikayetleri değerlendirmeye devam ettikleri belirtilmiştir. Toplantıyla ilgili medyaya yansıtılan ve Üst Kurul Başkanı'nın ve üyelerinin nezdinde kurumun itibarını zedelemeye yönelik diğer bilgi ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır.'' (DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com