RTÜK'ten Terör Haberlerine Ayar!

RTÜK'ten Terör Haberlerine Ayar!
RTÜK kanallarla mutabakata vardı. Terör ve olağanüstü durumlarda uyulacak haber ilkeleri belirlendi..

RTÜK'ten terör haberlerine ayar geldi. Televizyon kanallarının mutabakatıyla alınan karara göre terör haberleriyle ilgili televizyon ekranlarında yer alan ''son dakika'' yazılarına süre sınırı konulacak. Evlatları şehit olan ailelere yetkililer bildirimde bulunmadan isimleri ekranda açıklanmayacak.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) Televizyon Yayıncıları Derneği (TVYD) ile başlattığı süreç sonucunda, tüm ulusal kanalların mutabakatıyla terör ve olağanüstü durumlarda uyulacak haber ilkeleri belirlendi.

Dursun, belirlenen ilkelerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:
''Bu ilkelerin benimsenmesiyle ifade özgürlüğünün ve toplumun haber alma özgürlüğünün kısıtlanabileceği düşünülmemelidir. Çünkü ifade özgürlüğünün kriz dönemlerinde dahi en geniş anlamda kullanılması esastır, terör ve benzeri olaylar nedeniyle özgürlükleri daraltan herhangi bir düzenleme de asla savunulamaz. Bu çerçevede, 'söz konusu olay gelişen bir olay değilse ve sık sık yeni gelişmeler yaşanmıyorsa, canlı yayın kesilip normal yayına dönülmeli, gelişmeler bundan sonra haber bültenlerinde duyurulmalıdır' önerisine yer verildi.

SON DAKİKA EN FAZLA 5 DAKİKA KALACAK

Ayrıca, 'son dakika' yazısının en fazla 5 dakika süreyle ekranda tutulması ve izleyicilerde korku, yılgınlık ve paniğe sebep olabilecek sansasyonel 'son dakika' alt yazılarından kaçınılması tavsiye edildi. Olaydan saatlerce sonra bile 'son dakika' anonsu ile haberlerin yayınlandığı düşünüldüğünde bu, çok önemli bir tavsiyedir.''

AİLELER ŞEHİT HABERİNİ EKRANDAN ALMAYACAK

Dursun, şehit haberlerinin verilişinin önemine de dikkat çekerek, şehitlerin yetkililer tarafından ailelerine bildirilmeden önce, isimlerinin açıklanmaması, yetkililerden önce acılı ailelerin bulunup ekranlara taşınmamasının da ilke olarak benimsendiğini açıkladı.
İstisnai durumlar dışında, şehit cenazelerinin törenlerinden ve şehit ailelerinin evinden canlı yayın yapılmamasının ve acılı insanları rahatsız edecek röportajlara yer verilmemesinin tavsiye edildiğini belirtti.

DENEYİMLİ MUHABİR TALEBİ

TVYD ve ulusal televizyon kanalları tarafından belirlenen ilkelerden birinin de terör saldırıları ve doğal felaketlerle ilgili canlı yayınlara, deneyimli veya varsa konunun uzmanı muhabirlerin gönderilmesi olduğunu da belirten Dursun, ''Ayrıca, bu haberler yayınlanırken ürkütücü, izleyenleri paniğe sürükleyecek, toplumsal gerginliğe yol açacak görüntülerden kaçınılması, görüntü alınırken güvenlik güçlerinin olay yerinde çizdiği sınırın aşılmaması gerektiği de belirtiliyor'' dedi.

Dursun, mülakatlarda terör olaylarını haklı gösterecek, saldırıları gerçekleştirenlerin propagandası olarak algılanabilecek, bu tür saldırıları teşvik eder görünebilecek her türlü yayından kaçınılmasının da yayıncılar tarafından ilke olarak belirlendiğini bildirdi.

ESKİ GÖRÜNTÜLERE ARŞİV UYARISI

RTÜK Başkanı Dursun, çok eski ve aynı görüntüler ile teröristlerin yüzlerinin göründüğü görüntülerin kullanılmasının önlenmesi, tekrarlardan kaçınılması ve eski görüntüler yayınlanırken ekranda ''arşiv'' ibaresinin yer almasının da belirlenen ilkeler arasında bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com