Ruhani Başkent: Varanasi-2

Ruhani Başkent: Varanasi-2
Hindistan'ı anlatmak ve ifade etmek hakikaten çok zor bu ülkede her anınız he saniyeniz ilginçlikler ve enteresanlıklarla dolu ve bir gezginin kesinlikle görmesi gereken bir yer.

Yaşar Özkul | SANSURSUZHABER.COM

Değerli okuyucularım Varanasi’de yapmış olduğumuz zaman yolculuğuna en son kalmış olduğumuz nokta olan Varanasi Tren istasyonundan devam ediyoruz. Sabahın çok erken saatlerinde ulaştığımız Varanasi JN istasyonunda trenden inip istasyonun dışına çıkmak istiyoruz. İnanılmaz bir insan ve bilumum hayvan yığını arasından geçerek kendimizi dışarı atıyoruz. İstasyonun içi, sokaklar ve caddeler yerde yatan insanlar, maymunlar ve inekler ile dolu. Bu kadar kalabalığın içinde Rikşalar işin tam tuzu biberi olmuş. Sokaklardaki insan manzaraları o kadar enterasan ki bir bakıyorsunuz, bir karı koca oturmuş biri el işi yapıyor diğeri uyuyor, diğer insana bakıyorsunuz yerde bir dikiş makinası ile müşterilerine hizmet veriyor... Burası hayatı sokakta yaşayan bir şehir.

Otelimiz Ganj Nehri'ne bakan Meer Ghat’da buraya ulaşmak için bir motorikşaya binmeye karar veriyoruz. Özellikle Asya ülkelerinden yoğun olarak kullanılan üç tekerlekli motorikşa veya tuktuku üç tekerlekli bir motosiklet olarak düşünebilirsiniz. Konforun hiç olmadığı, rüzgârı sağdan soldan olabildiğince alan, bindiğinizde bütün kemiklerinizin oynadığı özellikle LPG’li olmayanların ortalığı toz dumana kattığı bir alet. Motorikşaya ilaveten cyclerikşa ve insan rikşada görebiliyorsunuz. Cyclerikşa motorsuz ve bir insanın pedala kuvvet sizi çektiği bir nevi büyük bir bisiklet, diğeri ise iki tekerlekli bir aracı tamamen insanın çektiği bir araç ve genelde Kalküta’da yoğun olarak görülüyor.

Uzun bir pazarlığın ardından rikşa ile yola koyuluyoruz ,ortalama uzaklığımız hesaplamalarımıza göre 2.5 km civarında ve pazarlığımızı buna göre yaptık. Hindistan’da yapacağınız her bir pazarlığın kesin kayıp edeni genelde siz olursunuz, buradaki önemli olan nokta ne kadar kayıp etme başarısı gösterdiğinizdir. Şoför yol boyunca gitmek istediğimiz otelin yandığından bahsediyor. Bu durumda bizi farklı bir yere götürebileceğini sürekli söylüyor. Tabi bu numarayı yemiyoruz. Buralarda korkunç bir komisyon ekonomisi oluşmuş. Bu ekonominin çarklarına girmeye çokta niyetimiz yok.

Yol boyunca kamikaze pilotu gibi giden şoför inanılmaz akrobatik hareketler ile Varanasi kaosunun arasından bizi Ghat’lara çıkacağımız yakın bir noktada indiriyor.

İndiğimiz yerde kendimizi dünyadan Ay’a fırlatılmış gibi hissediyoruz sokakları ,insanları ,hayvanları ,yemek pişirenleri, dini ritüelleri ,satıcıları ve trafiği gördükten sonra yok artık diyoruz. Amacımız oteli bulmak ama bu göründüğü kadar kolay bir iş değil ,elimizdeki harita ve pusula ile yola koyuluyoruz. Ghat’lara ulaşmak için iç içe geçmiş labirenti andıran birçok dar sokağa giriyoruz ve sokaklarda inanılmaz manzaralara şahit oluyoruz. Her başımızı çevirdiğimiz yer unutulmaz karelere sahne oluyor ,sanki devasa bir çöplüğün içinde yürüyoruz yiyecek satan dükkânlar (Varanasi ipeği ile ünlü), farelerin cirit attığı incik boncuk satan dükkânlar, meditasyon yapan insanlar, dilenenler, inekler, maymunlar, köpekler, motorlar ve çok fazla sayıda irili ufaklı tapınak ve tütsülerin arasından Ganj’a ulaşmaya başarıyoruz. Yoğun bir şekilde genzimizin yandığını hissediyoruz ve buna karşı boynumuzdaki şallarımızı zaman zaman ağzımızı kapatmak için kullanıyoruz.

Varanasi bir gezgin olarak sınırlarımızı zorluyor, ancak geçmişin verdiği büyük bir deneyim ile yolumuza devam ediyoruz. Kısa bir süre sonra otelimizi buluyoruz. Otele giriş ve kayıt esnasındaki bürokrasi ile boğuştuktan sonra nihayet kendimizi odalarımıza atıyoruz. Kısa bir süre dinlendikten sonra ilk amacımız Ghatlara ulaşmak, bunun için ana ghatlardan birisi olan Dasaswamedh ghat’a gitmek için Ganj kenarından yola koyuluyoruz, yol boyunca ghatlarda ritüel yapan Hinduları, yıkanan inekleri, ganj’da seyahat eden sandalları görerek ilerleyip ghat’a ulaşıyoruz. Bu ghat adını Brahman’ın 10 atı kurban ettiği yerden almakta ve akşam saat 7’de kutsal Ganj’a karşı Aarti törenlerinin de düzenlendiği yer.

Burada çok fazla insan manzarası bulunmakta çok fazla sayıda dua eden ve saçlarını kazıtan insanları birlikte görüyorsunuz, Yoğun bir tütsü ve ruhani bir hava arasında kendinizi başka bir dünyada hissetmeniz gayet doğal. İnsanlar sürekli olarak Ganj’a karşı bir faaliyet içinde. Yeni evlenecek gelin ve damatlar ilk önce buraya gelip Ganj’a karşı dini ritüellerini tamamlayıp dünya evine öyle giriyorlar. Çok sık ara ile grup grup insan sırtlarında veya bir araç ile taşıdıkları Shiva heykellerini ilahiler eşliğinde Ganj’a bırakıyorlar. Sürekli bir hareket, ses ve insan dalgası arasında sıkışıp kalıyoruz. Bu arada geniş ve uzun lenslerimiz ile çok fazla sayıda kare almayı ihmal etmiyoruz.

Bu arada sizinle başka bir ayrıntıyı paylaşmak istiyorum. Bir çok Hindu alnında kırmızı bir nokta taşıyor bu nokta’nın adı Tilaka veya Tika olarak biliniyor. Genelde alında görülen ancak vücudun başka yerlerine de uygulanan tika sandal ağacı tozundan yapılıyor ve Hinduizm’e bir mezhep olarak düşünebileceğimiz Vaishnavitlar tarafından geniş ve açık bir şekilde uygulanmaktadır. TİKA’nın Hindu mitolojisinde çok farklı ve detaylı anlamları bulunmaktadır. Çok özetle gizli bilgeliğin ve konsantrasyonun merkezi olarak değerlendirilir ve ruhani veya üçüncü gözün burada olduğuna inanılmaktadır. Bütün hareketlerin ve düşüncelerin bu noktadan yönetildiğine ve tikka’nın yapılmasının üçüncü gözü açmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Dekoratif işaretin dışında aynı zamanda bunu yaptıran kişinin sosyal grubu ve mezhebi ile ilgili bilgiler vermektedir.

Akşam yaklaşıyor oldukça yorulmuş durumdayız saat 7’deki aarti törenlerine katılmayı düşünüyoruz, koca bir günün ağırlığı üzerimize çökmüş durumda, kulaklarımızda şehrin oluşturduğu sesler, giysilerimizde şehrin tozu ve çamuru ile tekrar otelimize dönmek için yola koyuluyoruz. Otelimize ulaştıktan ve biraz dinlendikten sonra vejetaryen mutfağında bir deneyim için kaosun içine tekrar kendimizi bırakıyoruz. SANSURSUZHABER.COM

twitter.com/yozkul43
facebook.com/yolbizigozler

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com