Ruhani Başkent: Varanasi-3

Ruhani Başkent: Varanasi-3
Varanasi ve özellikle Güney Hindistan vejetaryen mutfağın oldukça gelişmiş olduğu bölgelerden birçok restoran ve sokak satıcısında et temelli yiyecek görmek hakikaten zor gibi.

Yaşar ÖZKUL | SANSURSUZHABER.COM

Değerli dostlar, Varanasi’deki yemek yolculuğumuz için gece otelimizden ayrılıyoruz. Daha önceden çalıştığımız notlarımızda ne yiyebileceğimiz ve nerede yiyebileceğimiz kısımlarını kontrol ettikten sonra bir otelin tepe katındaki restoran’a çıkmaya karar veriyoruz. Otele giriş yapmadan önce işgüzarın birisi hemen yanımıza kıpkırmızı tükürüyor. Hindistan'a ayak bastığımızdan beri yoğun olarak bu manzara ile karşılaşıyoruz. Özellikle yol kenarlarına, duvarlara eğilip kan kusar gibi görünen bir dünya insan var. Daha yakından bakınca vampire benzeyen bu insanlar bu coğrafyada çok bilinen Paan’ı çiğneyip tükürmekte. Paan kısaca Hindistan ve Pakistan bölgesinde tüketilen bir çeşit bitki. Batel olarak isimlendirilen bir ağacın yaprakları alınıp içine baharat, çeşitli otlar ve şekerlerden meydana gelen bir bulamaç ile birleştirilip çiğnenmektedir ve Paan'ı çiğnediğinizde ağzınızın içi kıpkırmızı, kana çok benzeyen bir renge dönüşmektedir. Yanımızda hayalet gibi biten ve Paan çiğneyen vatandaşı savuşturduktan sonra otelin en üst katına çıkıyoruz, Restoran’ın manzarası muhteşem. Doğrudan Ganj’ı ve oradaki hareketliliği rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Bu arada akşamüstü yoğun bir sivrisinek saldırısı olduğunu görüyoruz bu duruma karşı daha önceden hazırlıklarımız tamam. Kısa bir süre sonra sivrisinek ordusunu bertaraf ediyoruz. Bu noktada önemli bir hatırlatma yapalım özellikle Hindistan'ın güney tarafı sıtma açısından riskli bölge olarak bilinmektedir. Sivrisineklere karşı muhakkak gerekli önlemleri düşünmeniz şiddetle tavsiye olunur, benden söylemesi…

Varanasi ve özellikle Güney Hindistan vejetaryen mutfağın oldukça gelişmiş olduğu bölgelerden birçok restoran ve sokak satıcısında et temelli yiyecek görmek hakikaten zor gibi. Eğer ben kesin kırmızı et yemek istiyorum diyenlerdenseniz bulabileceğiniz kırmızı et büyük bir ihtimal ile küçük hayvan eti olacaktır (kuzu veya keçi). Bunun dışında büyük hayvan eti özellikle inek eti bulmak imkânsızdır. Ancak kuzeye gittikçe çok düşük ihtimalle buffalo bulmak mümkün ancak az tüketilen ürünlerin kalitesi ve tazeliği başka bir soruyu getireceğinden büyük hayvan eti yememenizi tavsiye ederiz.

Hint mutfağının temeli yoğunlukla baharata dayanmaktadır. Vejetaryen mutfağının kralı ise aşağı yukarı her yerde karşınıza çıkan mercimek olacaktır. Mercimekten çok fazla sayıda yemek yapılmaktadır. Özellikle bir tür mercimek çorbası diyebileceğimiz Dhal karşınıza çok çıkacaktır. Biz şahsen Dhal'i çok beğendik ve bol bol tükettik ancak acı ve baharata karşı direncinizi bir miktar artırmanız gerekmektedir. Hint mutfağının diğer kraliçesi pirinçtir. Pirinç yoğun olarak tüketilmektedir. Özellikle biryani olarak isimlendirilen karışık pilav Hint mutfağının meşhurlarındadır. Varanasi tarafında Dhal ve pilav dışında Masala Dosa (mercimek veya pirinç unundan yapılmış bir çeşit lavaş ve yanında sunulan ilaveleri ile), Thali (bir tepsi içinde dhal, pilav, sebze, tatlı, sos, patlıcan, roti vs..) gibi yiyeceklerde oldukça yaygın ve lezzetlidir. Thali'nin bir özelliği siz bitirdikçe üzeri sürekli tamamlanmaktadır. Siz tamam işaretini verinceye kadar servis devam etmektedir. Eğer bu yemeklerin bana hiçbiri uymadı başka ne yapabiliriz diyorsanız açıkçası gittiğiniz şehre göre bu durum oldukça değişmektedir. Özellikle uluslararası zincirleri belli başlı şehirlerde bulmak mümkün olmaktadır. Ayrıca alternatif olarak 5 yıldızlı otellerin mutfakları da farklı ülkelerin lezzetlerini sunabilmektedir. Yok bunların hiçbiri bana uymaz derseniz; Türkiye'den hazır bir takım yiyecekler getirebilirsiniz veya her yerde bol bol bulunabilecek patates, basit ekmek, yer fıstığı, muz, mandalina ve ananas gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Bunların dışında ne var derseniz, açıkçası cevabım maalesef açlık olacaktır.

Ekmek konusuna değinmişken, Hint mutfağında kullanılan ekmeklerden de kısaca bahsetmek istiyorum. Hindistan ekmek ve seçenekleri konusunda şimdiye kadar dünyada gördüğüm en zengin yerlerden birisi ve bana göre oldukça da lezzetliler. Kişisel olarak en fazla tükettiğim ve sevdiğim ekmeklerden birisi çapati veya roti idi. Çapati kepekli un ile yapılan ve tandırda pişirilen bir nevi minik bir bazlamadır ve enteresan bir şekilde gittiğiniz her yerde taze ve sıcak olarak servis edilmektedir. Bazı restoranlar çapati ile birlikte gee (tereyağı) vermektedir. Gee endüstriden uzak ve doğal olduğu için sıcak çapati ile inanılmaz lezzetli olmaktadır. Çapati'nin dışında naan'da ekmek çeşidi olarak sunulmaktadır. Naan'ın tek farkı fırında yapılması ve büyük bir pideye benzemesidir.

Varanasi sokaklarında ve genel olarak Hindistan'ın tamamında bulabileceğiniz aperatif yiyecek eklerden biriside samosa'dır. Küçük bir bohça içinde çeşitli baharatlar, patates ve sebzeler ile yapılan samosa derin yağda kızartılmaktadır ve benim favori seçimlerimden birisidir. Samosanın aynı zamanda yerine göre tavuklusunu da bulmak mümkündür. Son olarak Eğer Varanasi’ye gelmiş iseniz buranın favori tatlıları arasında Lassiyi denemelisiniz. Lassi çok kısaca; yoğurttan ve şekerden yapılan oldukça basit, ayrana benzeyen ancak lezzetli ve enteresan bir yiyecek. Gastronomi ile ilgilenenlere duyurulur. Bu kadar yedik içtik tabi bunun bir bedeli olacak. Hindistan'da özellikle sokak satıcılarında yiyecekler inanılmaz derecede ucuzdur ancak; özellikle sokak satıcılarından yemenin başka bir bedel i de olacağı unutulmamalıdır. Özellikle turist ishali dediğimiz durum bu coğrafyaya seyahat eden kişilerin %60'ından görülmektedir. Nedeni ise bu coğrafyayı ziyaret edenlerin ortamdaki bakteriler ile tanışmamış olmasındadır. Eğer turist ishaline yakalanırsanız ve ateşiniz yükselmiyorsa basitçe birkaç gün perhiz etmelisiniz. Perhiz esnasında yoğurt, muz ve patates yiyerek kısa sürede bu durumu atlatabilirsiniz.

Hindistan mutfağının seçeneklerini ve detaylarını anlatmaya devam etsek muhtemelen yüzlerce sayfa çıkabilir. Yemek üzerine yapmış olduğumuz yolculuğu burada noktalayıp bir sonraki seyahatnamede buluşmak üzere sağlık ve esenlikler diliyorum. SANSURSUZHABER.COM

twitter.com/yozkul43
facebook.com/yolbizigozler

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com