Ruhat Mengi, Sibel Üresin ve Ali Rıza Demircan’a sert çıktı

Ruhat Mengi, Sibel Üresin ve Ali Rıza Demircan’a sert çıktı
Vatan Gazetesi yazarı Ruhat Mengi, Sibel Üresin ve Ali Rıza Demircan’ın din ve cinsellik yorumları altında “çalışan kadın aldatır” mesajı verdiğine dair bir yazı kaleme aldı.

Vatan Gazetesi’nin deneyimli ismi Ruhat Mengi, son dönemde gündeme karışıp giden bir konuyu kaleme aldı. Geçtiğimiz haftalarda Sibel Üresin ve Ali Rıza Demircan’ın “din ve cinsellik” hakkındaki yorumlarının halka “çalışan kadın aldatır” mesajı verdiği üzerinde duran Mengi, konu hakkında “Erkek dört eşini de severmiş!” adlı bir yazı kaleme aldı. İşte o yazıdan önemli başlıklar:
 
Geçen hafta yazacaktım bir türlü sıra gelmedi.. Kısa aralıklarla ekranlarda Sibel Üresin, Ali Rıza Demircan fırtınaları esiyor.. “Müslümanlık” la “cinselliği” birbirine karıştırıp durdukları sohbetlerin sonu yok.
 
Güya “din konusunda” ahkam kesiyor gibiler ama konuşmalar genelde “cinsellik” üzerine ilerliyor. “Evli çiftlerin” özellikle de “dindar evli çiftlerin” cinsel yaşamları (hangisinin elinde “vücut ısısından dindarlık ölçen bir termometre” varsa artık) sakız gibi çekiştiriliyor, “kadın cilve yapmalı, makyaj yapmalı” gibi öneriler veriliyor filan.. “Sevişmenin ibadetle aynı olduğu”ndan “cinsel ilişkinin namazdan farksız olduğuna kadar” söylenmeyen gariplik de kalmadı..
 
İnsanlar Kur’an’da ne yazdığını hiç bilmiyorlar da bunlara inanacaklar gibi salla gitsin bir durum..
 
GÖZDEN KAÇAN MESAJLAR!
 
Neyse.. “Ağzınız kokarak eşinize yaklaşmayın, temiz olun” gibi bazı öneriler yararlı tamam da bu “ortaya çıkış”larda başka mesajlar, zararları ölçüsünde çok önemli olmakla birlikte “gözden kaçabilecek” ama belki de bu konuşmaların asıl nedeni olan mesajlar var topluma..
 
Mesela “Teke Tek” programındaki konuşmada 2 vurgu dikkat çekiciydi..
 
1- İlahiyatçı Ali Rıza Demircan’ın “kendisine de evliyken yaklaşmak isteyen kadınlar olduğunu ama buna izin vermediğini” söylediği cümleler.. Arada kaynayan ise şuydu; “Eğer ben bana talip olan kadınlarla ‘iş ilişkileri içinde olsaydım’ farklı sonuçlar doğabilirdi”..
 
Bir ilahiyatçı “dinden bahsediyor” havasında yaptığı bir konuşmada bu cümleyle ekranlardan “dindar erkeklere” ne mesaj vermiş oluyor? “Eşlerinizi çalıştırmayın, çalışan kadın aldatabilir” .. Ama dikkatsizlikle kendine de zarar vermiş o arada; Bir erkek olarak o kadar mı zayıf karakterlidir ki aynı iş yerinde kendisine talip olan (tabii “kendi varsayımına göre” talip olacaklar) başka kadınlara kolayca yenik düşer?
 
BU NE KOLAY ÇIKIŞ..
 
Bu arada Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın “yoldan çıkma” hikayesini unutmayalım (Çarşamba Mustafa Mutlu yazmıştı), o da “bahçesinde kızlarla erkekler, yani öğrenciler birlikte oturuyor diye ‘yoldan çıkmaktan korkarak’ Boğaziçi Üniversitesi’ni tercihten vazgeçtiğini” anlatmış. Adeta “irade” diye bir şey yok, iradeden de geçtim “takva” da yok, öylesine kolay yani yoldan çıkmak.. Allah insanları diğer canlılardan ayırmak için onlara “ekstra hangi yeteneği vermiş” bir hatırlamaya çalışsınlar bakalım, belki bulurlar.. Bu yeteneği çalıştıranlar öyle kolay yoldan çıkmazlar çünkü!
 
Demek Binali Yıldırım’ın daha önceki unutulmaz olayının, “partililerle yemek yerken eşini ayrı bir masada tek başına oturtması”nın nedeni de buymuş, bilememiştik.. Dönelim din-cinsellik sohbetine..
 
2- Demircan’ın Kur’andan değil (aralarında binlerce uydurması olduğu Diyanet tarafından açıklanan) Hadisler’den beğendiğini seçip söylediği “Cennette yaş kadınlarda ‘kadınlığa adım attığı yaş’tır” sözü.. Bu üstü kapalı anlattığı yaş, kızların adet gördüğü yaştır “11 ile 13-14 arasında” değişir.. Yani medeni dünyada kesinlikle “henüz çocuk sayılan”, bizim de imza attığımız uluslar arası “çocuk hakları sözleşmeleri”nde belirlenen yaşlardan söz ediyor.
 
YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com