Ruhsal çöküntü kanser nedeni

Ruhsal çöküntü kanser nedeni
'Uzun süreli ruhsal çatışmalar, kişinin beyin kimyasını bozar, kanser sürecini hızlandırabilir'

Dünyanın dört bir yanından gelen 700 bilim adamı, Antalya’daki 13. Dünya Psiko-Onkoloji Kongresi’nde “kanser psikiyatrisi”ni, kanserin insan psikolojisi üzerindeki etkisini tartıştı.

Kan basıncı, nabız, solunum, ateş ve ağrıdan sonra “ruhsal sıkıntı”nın kanser bulguları arasında 6. sırada olduğunun belirlendiğini söyleyen Kongre Başkanı İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Özkan, “Ciddi örseleyici yaşam durumları, kayıp ve yas olayları, uzun süreli ruhsal çatışmalar, kişinin beyin kimyasını bozar, kanser sürecini hızlandırabilir. Yapılan araştırmalara göre kanser hastalarının ortalama yüzde 20’sinde majör depresyon, yüzde 30’unda ise depresif uyum güçlüğü gelişiyor. Kanseri tedavi ederken hastadaki depresyonu tedavi edilmezse, yalnızca yaşam kalitesi bozulmuyor, yaşam süreci de olumsuz etkileniyor” dedi.

Dünya Psiko-Onkoloji Birliği (International Psychooncology Society) Başkanı Prof. Dr. Maggie Watson ise kanserin yalnızca kanserli hastayı değil ailesini de ruhsal çöküntüye uğrattığına bu nedenle birçok ailenin terapiye ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com