Rum Liderden Tarihi İtiraf!

Rum Liderden Tarihi İtiraf!
“Yaptıklarımız büyük hataydı, boyun eğmediler”

KIBRIS Rum yönetimi eski liderlerinden 91 yaşındaki Glafkos Klerides, Kıbrıslı Türkleri 1963-68 yılları arasında kamplarda tecrit etmelerinin büyük hata olduğunu itiraf ederek, “Boyun eğeceklerine inandık ama eğmediler” dedi. Klerides, geçmişte yaptıkları hataları Rum medyasına şöyle anlattı:

Birlikler oluşturduk

1963’te Türklerin saldıracağını söyleyerek savunma birlikleri oluşturduk ve silahları Yunanistan’dan getirdik. Karşı saldırı planları ve tarihleri belirledik ama cephane getiren geminin gecikmesi nedeniyle saldırı planlarımızı erteledik. Akritas planını (Rumların Türkleri imha etme planı) Kıbrıslı Türklerin örgütlenerek Türkiye’den silah getirmesi nedeniyle hazırladık. Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios’un da bundan haberi vardı.

Türk Büyükelçi: Tümeni çekin ya da müdahale ederiz

O dönem adadaki Yunan tümeninin geri çekilmemesi halinde Türk ordusunun adaya geleceği tehdidi vardı. Makarios Atina’daydı ve ben de Başkan’dım. Yunan tümeninin çekilmesi için Türkiye’nin ültimatom verdiğini Atina’dan bildirdiler. Adadaki Türk Büyükelçi’nin bana geleceğini söylediler. Telefonum gece yarısı civarında çaldı. Telefondaki gerçekten de beni derhal görmek isteyen Türkiye Büyükelçisi’ydi. Başkanlık konutuna gittim ve akabinde de o geldi. Korumalarım bana arka kapıdan girdiğini söylediler. Bana Yunan hükümetine verdiği mesajın aynısını verdi: ‘Tümeni çekiniz ya da müdahale edeceğiz...’

Yunanistan, Türkiye ile savaşı göze alamadı

Yunan hükümeti tümenin geri çekilmesini ve Grivas’ın (EOKA lideri) geri çekilmesini kabul etti. Yunanistan’ın Kıbrıs uğruna Türkiye ile savaşa girme riskini göze alamayacağı ortaya çıktı. 1968’de Beyrut’taki ilk görüşmelere Türkiye Denktaş’ı gönderdi. Bunda Türkler istediğimiz anayasadaki değişiklikleri yerel yönetimlerin verilmesi şartıyla kabul etti. Türklerin yönetimindeki payı yüzde 30’dan yüzde 20’ye iniyordu. O zamanlar Türkler iki ayrı devlet istemiyordu. Bu anlaşma bizim için kaybedilmiş bir fırsat oldu.

Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com