Rus askerleri ateş açtı! 1 ölü!

Rus askerleri ateş açtı! 1 ölü!
Ukrayna Başbakanı "Kırım'daki Rus askerleri, Ukrayna askerlerine ateş açtı. Bu bir savaş suçudur" açıklaması yaptı. İddiaya göre yaşanan çatışmada bir Ukrayna askeri öldü.

Ukrayna Başbakanı “Kırım’daki Rus askerleri, Ukrayna askerlerine ateş açtı. Bu bir savaş suçudur” açıklaması yaptı. İddiaya göre yaşanan çatışmada bir Ukrayna askeri öldü.

 

Ukrayna’nın Kırım’daki ordu sözcüsü Vladislav Seleznyov, Kırım’ın başkenti Simferapol’de Ukrayna’ya ait bir askeri üssün saldırıya uğradığını söyledi.Saldırıda, Ukraynalı bir subay yaşamını yitirdi.

Bugün Kırım’ın resmen Rusya’ya bağlanması için anlaşma imzalanması günün en sıcak ve önemli gelişmelerinden biriydi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı “Kırım’ın Rusya’ya katılımını öngören anlaşmayı tanımıyoruz.” açıklaması yaparken ABD Başkan Yardımcısı Biden da “Bu başkasının toprağına el koymak” açıklamasını yapmıştı.

UKRAYNALI BİR SUBAY SIRTINDAN VURULDU

ABD’den ve Ukrayna’dan gelen restle birlikte ilişkilerdeki gerginlik askeri boyuta taşındı. Son gelen bilgilere göre Kırım’daki Rus askerleri, Ukrayna askerlerine ateş açtı ve bir Ukrayna askeri hayatını kaybetti.

Rus haber ajansı Interfax’a açıklama yapan Ukraynalı sözcü, “Ukraynalı bir subay sırtından yaralandı. Kendimizi savunmak için ikinci katta barikat oluşturduk. Ana karargahımızı ele geçirdiler ve komutanımız esir alındı. Silahlarımızı bırakarak, teslim olmamızı istiyorlar” dedi.

GÖRGÜ TANIKLARINDAN AÇIKLAMA

Görgü tanıkları ise, Ukraynalı subayın yaralandığı olaya Rus askerlerinin karıştığını gösteren bir delil olmadığını iddia etti.

KİEV’DEN ‘SAVAŞ’ UYARISI

Başkent Kiev’de hükümeti acil toplantıya çağıran Başbakan Arseniy Yatsenyuk ise şu andan itibaren Kırım’da durumun Rusya ile Ukrayna arasında bir askeri ihtilaf boyutu kazandığını duyurdu. Yatsenyuk, “Kırım’da askerlerimize ateş açılmaya başlanmıştır. Bu tür suçlarda zaman aşımı olmadığını hatırlatmak isterim. Kırım’da bulunan askerlerimizin statüsü savaş ortamında hizmet verme konumuna geçirilmiştir. Bölgede büyük bir savaşın patlak vermemesi için ABD, İngiltere ve Rusya savunma bakanlarının 1994 anlaşması uyarınca Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün garanti altına alınması için Ukrayna Savunma Bakanlığı ile birlikte çalışma komisyonu kurması yönünde çağrı yapıyoruz. Çatışmalar yayılmadan bir an önce önlenmesi gerek” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin öğleden sonra Kremlin ‘de yaptığı konuşmada Kırım’ın Rusya’ya bağlanma sürecinde tek el ateş bile açılmadığına dikkat çekmişti.(MUK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com