Rus casus uçağı Türkiye kıyılarında ne arıyor?

Rus casus uçağı Türkiye kıyılarında ne arıyor?
Türk jetlerinin Karadeniz üzerinde takibe aldıkları İlyuşin IL-20 pervaneli uçak Rusya Savunma Bakanlığı tarafından istihbarat toplama uçağı olarak kullanılıyor.

NATO sınıflandırmasına göre “Gott-A” adını taşıyan uçak düşük hızlarda seğir özelliği dolayısıyla istihbarat toplama amaçlı kullanılıyor. 1968 yılında Sovyetler Birliğinin ilk istihbarat toplama uçağı olarak geliştirilen IL-20 günümüzde donanım modernizasyonundan geçirilerek görev yapmaya devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından günümüzde de radyo elektronik istihbarat toplama amacıyla kullanılan gözlem uçağında yüksek çözünürlü “A-87P” fotoğraf çekim cihazı, genel radyo dalga tarayıcısı “Romb-4”, “İgla-1” radar düzeneği, detaylı radyo dalga analizatörü “Kvadrat-2” ve UHF bandını dinleme “Vişnya” cihazı bulunuyor. Rusya’nın IL-20 casus uçağı 8 kişilik mürettebattan oluşuyor.

Bu arada Türkiye Genelkurmay Başkanlığı Türkiye kıyılarına yakın hava koridorunda önceki gün takip gerçekleştirdiğini açıklarken, Rus tarafı iki ülke savaş uçakları arasında yaklaşma gerçekleştiği açıklaması yapmamış olması dikkat çekti.

Türkiye ile Rusya’nın dahil olduğu uluslararası “Açık semalar” anlaşması gereğince yılda bir Rus uzmanlar benzer uçak kullanarak zaten Türkiye üzerinde Türk subaylar refakatinde uçuş gerçekleştiriyor.

Bu arada Moskova’daki askeri gözlemciler Rus casus uçağının Karadeniz üzerinde keşif gerçekleştirmesini 4 ay sonra Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde başlayacak 2014 kış olimpiyatlarıyla bağlantılı olabileceğini dile getiriyor. Soçi’deki olimpiyatların güvenliğinin sağlanması Rusya İç İsleri Bakanlığı ile Federal Güvenlik Servisi FSB yanı sıra orduya da görev verilmiş durumda.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com