Rus Heyeti, Türk işadamları ile turizm toplantısında buluştu

Rus Heyeti, Türk işadamları ile turizm toplantısında buluştu
Trabzon'da, Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Talanov ve Sochi TTSO Başkanı Levchenko'nun da aralarında bulunduğu Rus heyeti ile Türk işadamları, turizme yönelik toplantı yaptı

TRABZON (AA) - Trabzon'da, Rusya Federasyonu Trabzon Başkonsolosu Dmıtry Talanov ve Sochi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Vadim Levchenko'nun da aralarında bulunduğu Rus heyeti ile Türk iş adamları, turizm konusunda toplantı düzenledi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) da düzenlenen toplantıya Dmıtry Talanov ve Vadim Levchenko'nun yanı sıra Sochi Belediyesi, Sochi TSO yetkililer, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile Türk iş adamları katıldı.

Hacısalihoğlu, burada yaptığı konuşmada, TTSO'nun 1992 yılından beri Sochi TSO ile işbirliği yaptığı ve bu işbirliğinin devam ettiğini belirterek, son yıllarda bu ilişkilerde bir duraklama yaşandığını anlattı.

Toplantının esas amacının Sochi ve Trabzon arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesini ve iş adamlarını bilgilendirerek geleceğe dönük işbirliği sağlamak olduğunu ifade eden Hacısalihoğlu, "Trabzon ile Sochi'nin ticari ilişkileri çok ileri seviyedeydi ama bir süredir bu ticari ilişkilerde bir yavaşlama oldu. Yine son zamanlarda özellikle Sochi kış olimpiyatlarına kilitlendi ve bütün hedefinin o olması sebebiyle ticari ilişkilerimizde zayıflama oldu. Bundan sonra esas amacımız iki şehir ve iki ülke arasında ticari, ekonomik yönden ilişkilerin gelişmesi sağlamak" dedi.

Hacısalihoğlu, iş adamları ile işbirliği yaparak tekrar harekete geçmeyi planladıklarını anlatarak, "Sochi'deki olimpiyatlar bittikten sonra o bölgedeki yatırımların geleceğe dönük kullanılması ve ticari ilişkilerde özellikle Trabzonlu iş adamları ile işbirliği yapılması iki şehir arasındaki menfaatlerde gelişme gösterecektir" diye konuştu.

Konuk Başkan Levchenko ise Sochi ile Trabzon arasında geçmişte olan ticari ilişkilerde duraksama olduğunu kabul ederek, şunları kaydetti:

"Yeniden Sochi ile Trabzon arasındaki işbirliğini canlandırmak istiyoruz. Önceden sizlerle turizm ve diğer konularda işbirliğimiz vardı ama son zamanlarda ilişkilerimiz biraz durakladı, bu ilişkilere yeniden başlamamız lazım. 8 yıldır Trabzon'a gelmedim, bu sürede Trabzon çok değişmiş, gelişmiş ve bir model olmuş. Sochi kentinde 2007 yılında olimpiyat yapılması kararı alındıktan sonra çok değişti. Olimpiyatlarla ilgili çok yatırımlar yapıldı, şehrin alt yapısı değişti"

Levchenko, Trabzon ve Sochi arasındaki ticari ve turizme yönelik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, Türk iş adamlarını 16-18 Mayıs 2014 tarihleri arasında Sochi'de turizm acentelerine yönelik yapılacak tanıtıma davet etti.

Toplantıda daha sonra Sochi ve Trabzon kentlerine yönelik sunumlar yapılarak özellikle turizm konusunda her iki şehir arasında yapılabilecek girişimler ele alındı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com