Rus ordusu doları ateşledi

Rus ordusu doları ateşledi
Gün içinde 2.19 seviyesine kadar gerileyen dolar TL Rusya'nın ordularını test edilmesi emri ile hareketlendi.

Asya'da hafta ortasında 2.21 seviyesindeki dolar TL içeride piyasalarına açılması ile Güne 2.20 seviyesinden başladı.Gün içinde en düşük 2.1990 seviyesine kadar gerilen dolar TL çok sert hareketlere sahne olmazken ikinic yarıda Rusya'dan gelen haberler ile hareketlendi.

Rusya'nın batısında bulunan birlikleri için acil tatbikat talimatı vermesinin küresel piyasalarda riskten kaçışı tetiklemesiyle iki haftanın zirvesi olan 2.2315'e kadar yükseldi. Gün sonunda BİST kapanışı ile kur 2.2280 seviyesinde.
 
Rusya'nın bazı haber ajansları, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ülkenin batısında bulunan silahlı kuvvetlerin savaşa hazır olma durumunun test edilmesi için acil tatbikat emri verdiğini duyurdu.
 
Interfax'ta yer alan haberde Savunma Bakanı Sergei Shoigu'nun, "Rusya Federasyonu Devlet Başkanı'nın emrine uygun olarak Batı Askeri Bölgesi'nde bulunan kuvvetler bugün (TSİ) 1200 itibarıyla alarm durumuna geçirilmiştir" dediği belirtildi. Rusya'dan yapılan açıklamada orduya savaş hazırlık durumunun test edilmesini emrinin Ukrayna ile ilişkili olmadığı belirtildi.

Siyasi endişelerin artması öncesi Pazartesi akşam saatlerinde 2.1763 seviyesindeki olan dolar/TL önceki gün yüzde 2'nin üzerinde değer kaybı ile 2.2338 seviyesine kadar yükseldi.

Gün sonunda içeride yeni ses kayıtlarının çıkacağına dair gelen haberler ile dolar TL 2.24 seviyesinin üzerine deneyerek 2.2416'yı gördü. Saat 18.49 itibariyle kur 2.2399 seviyesinde.Euro TL 3.0524 seviyesine gelirken, sepet kur 2.64 seviyesinde. Rusya korkuları ile euro dolar paritesi de 1.37'yi kırdı.

Gün içinde dikkat çeken bir diğer hareket ise Ukranya'da oldu. Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Sergiy Kruglyk dolar karşısında sert değer kaybı yaşayan kur için esnek kur politikasına geçmeyi planladıklarını belirtti. Kur yıl genelinden dolar karşısında  yüzde 19 düşerken, günlük bazda yüzde 4 ile rekor düşük seviyelere gerileyerek 10.30'a geldi.

Rusya'da ruble günün dolar karşısından en çok değer kaybeden kurları arasında. Son 5 yılın en düşük seviyesine gelen Ruble yüzde 0.732lük kayıp ile 35.99 sevieysine geldi. İkinci yarı itibariyle en sert kayıp yüzde 1'lik düşüş ile Polonyo Zlotisi'nde görülüyor. Kur 3.05 seviyesine gelirken Çek Kronası yüzde 0.71'lik kayıp ile günde devam ediyor.(mck)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com