Rus ruletinden daha tehlikeli

Rus ruletinden daha tehlikeli
Uzmanlar sigaranın, Rus ruletinden daha tehlikeli olduğunu belirtiyor.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Cengiz Özge, ''Akciğerlerimiz herhangi bir tozu temizleyebilir ama, sigara dumanını maalesef temizleyemiyor. Onun için vücutta birikiyor ve kansere yol açıyor. Sigaranın, akciğer kanseri başta olmak üzere neredeyse tüm kanser türleriyle ilişkisi var'' diye konuştu.

Dünyada her yıl yaklaşık 5 milyon kişinin sigaraya bağlı bir hastalıktan dolayı hayatını kaybettiğini bildiren Özge, şunları kaydetti:

''Türkiye'de ise 17 milyon sigara içen kişi olduğunu kabul edersek, her yıl 100-150 bin kişi sigaradan hayatını kaybetmektedir. Sigaraya bağlı ölüm oranı artacak. Günümüzde 17 milyon olan ölüm oranı 2030 yılında 20 milyona çıkacak. Bu ölümler, gelişmiş ülkelerden çok, az gelişmiş ülkelerde gerçekleşecek. Her iki tiryakiden biri sigaranın yol açtığı bir hastalıktan ölüyor. Sigara içmek Rus ruleti oynamaktan daha tehlikeli bir şey. Çünkü Rus ruleti oynayan bir kişinin ölme olasılığı yüzde 17 iken, bu oran sigara içen bir kişide yüzde 50.''(SNK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com