Rüşvet gecikti küfürler havada uçuştu

Rüşvet gecikti küfürler havada uçuştu
Kamu İhale Kurumu’nda (KİK) bedeli milyarlarca lira olan ihalelerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla başlatılan ve 12 kişinin tutuklandığı operasyonun soruşturma dosyasından ilginç ayrıntılar gün ışığına çıkmaya devam ediyor

Soruşturma dosyasında, kurulduğu iddia edilen suç örgütünün şeması ile rüşvet olarak verildiği belirtilen, televizyon, para, saat gibi malzemelerin fotoğrafları da yer aldı. Alınan bilgiye göre, suçlanan KİK çalışanları Şenol Varürer ve Osman Turna ile rahatsızlandığı için hastaneye yatırılan ve ifadesi alınamayan KİK üyesi Ali Kaya’nın yakınları, işadamlarının büyük bölümü, rüşvet iddialarını ifadelerinde yalanladı. Suçlamaların odağındaki isimlerden KİK çalışanı Şenol Varürer, ifadesinde şunları söyledi:

“Fermak’tan Osman Nuri Yılmaz’ı 2006 yılından İller Bankası’ndan tanıyorum. Hac organizasyonları yapar. Yaptığı organizasyonla 2010 yılında hacca gittim. Bana verildiği iddia edilen telefon ve televizyonların parasını ödedim. Faturaları ben de değil. İstanbul seyahatinin masraflarının neden Fermak tarafından karşılandığını ise bilmiyorum. Osman Nuri Yılmaz, arkadaşım olması nedeniyle gömlek ve Vakko mağazasına ait hediye çeki verdi. Firmaların KİK’teki işleriyle ilgili kesinlikle yardımcı olmadım. Yılmaz tarafından verilen hediyelerin gerekse masraflarının karşılanmasının arkadaşlık ilişkilerinden kaynaklandığını düşündüm.”

‘Parasını ödedim...’
Suçlamaların odağındaki bir diğer isim olan KİK çalışanı Osman Turna da ifadesinde, şöyle konuştu:
“Alındığı iddia edilen Apple marka iPad bana ulaşmadı. Televizyonu ise Aytekin Karahan’a aldırdım. O dönemde televizyon alacaktım. Ucuza geleceğini düşürdüm. Adana’dan alındığını biliyorum. Ücretini de 2500 TL olarak ödedim. Bana verildiği söylenen 5 bin TL’den haberim yok. Oğlumun İstanbul’daki düğününde sahne alan İsmail Türüt, hatıra binaen düğüne keldi. Bir ücret ödemedim. Aramalarda ele geçirilen nakit para, eşimin ailesinden miras kaldı. Bankada 150 bin TL, 200 bin TL fon hesapları var.”

Rüşvet gecikti, işler karıştı
Soruşturma dosyasında, DSİ tarafından Antalya Manavgat’a yapılacak 85 milyon TL’lik Naras Barajı’nın ihale sürecinde yaşanan olaylar da yer aldı. Buna göre, 2009’da ihaleye katılan Özdoğanlar’ın sahibi Binali Özdoğan, en uygun teklifi vermesine rağmen ihaleyi kaybetti. İddiaya göre KİK’e başvuran Özdoğan, KİK üyesi Ali Kaya’nın kuzeni Yusuf Kaya ile bağlantı kurdu. Rüşvet bedeli olarak belirlenen 20 bin TL’nin ödemesini geciktirince KİK’te karar 3’e karşı 4 oyla Özdoğan aleyhine çıktı. Ali Kaya’nın da Özdoğan aleyhine oy kullandığı anlaşıldı.

Şifreli konuşmalarda raportör ‘doktor’ oldu

Soruşturma dosyasında zanlıların KİK’te değerlendirilecek ihaleler için hazırlanacak raporlar hakkında şifreli konuştukları da belirlendi. Zanlıların raporu hazırlayan raportörlerden “doktor”, “uzman doktor”, “profesör”, raporlardan ise “doktor raporu” olarak bahsettikleri belirlendi.
Soruşturma dosyasına bu konuda giren bazı telefon görüşme kayıtları ile rüşvet ilişkilerini gösteren bazı kayıtlar şöyle:
26 Temmuz 2010
Ş.K.: Korktuğum başıma geldi. Ali Kaya bu büyük p... Bunların hepsi p.. Hepsi sahtekar ya, ne olursa olsun. Bırak düzeltmeyi dörde üç çıkmış karar.
B.Ö.: Yani dörde dört ret mi?
Ş.K.: Dört ret, Ali Kaya da onlardan o puş. tabii.
Ş.K.: Yarın idari mahkemeye başvuracağım. Pez.... uğraşacam yani, böyle hırsızlıkta yaptığını söyleyeceğim. Hırsızlık yapıyor, başkasına çamur atıyor eşoğlueş..
B.Ö.: Gerekeni yapacağız.
Ş.K.: Sahtekar hayv.. oğlu hayv..
B.Ö.: Vay şerefsiz.
Ş.K.: Ama ya olmaz o... ç... uğraşacağım ben. Bunu savcılığa şikayet edeceğim. Ha burda beraber olacağız hiç tırsma.
B.Ö.: Hayır canım ne tırsacağız.
Ş.K.: Ekmeğimizle oynayanın yanına bırakmayacağım o... ç...
B.Ö.: Hepsi aynı avradını s....

Yirmiyi teslim ediyorum...
21 Mayıs 2010

Kaya: Ona mı verelim abi.
Yusuf Kaya: Doğrudur.
Kaya: Tamam ben yirmiyi teslim ediyom.
Yusuf Kaya: Tamam kolay gelsin.
23 Eylül 2010
B.Ö.: Ali Bey benle görüşmek istiyomuş, ben gideceğim ona elli milyar para vereceğiz. Oralarda ne gezip duruyormuş derdi.
Mete: Gönderdik onu bilmiyorum ben burda duruyor.
B.Ö.: Elli milyarın üzerinde beş kuruş para vermeyin.

Doktor raporunu ne yaptı?
26 Temmuz 2010

Zerrin: Binali bey beni acil arasın diyo. Raporu ne yaptı diyor, doktor raporunu diyor.
Okan Tosun: Tamam tamam.
19 Ocak 2011
B.Ö.: Doktor yani uzman doktor da Çankırılı, profesörde.
Ş.K.: Tamam.
(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com