Rüşvetçi savcıya komik ceza

Rüşvetçi savcıya komik ceza
Önce suç türü değiştirildi, ardından ‘teşebbüs aşamasında kaldı’ denildi, en son iyi hal indirimi geldi ve ceza ‘2.5 ay meslekten men’e düştü.

Bir tahliye için 100 bin euro istediği iddia edilen savcı suçlu bulundu. Önce suç türü değiştirildi, ardından ‘teşebbüs aşamasında kaldı’ denildi, en son iyi hal indirimi geldi ve ceza ‘2.5 ay meslekten men’e düştü

Milliyet gazetesinin Anka bürosundan Gökçer Tahinçioğlu'nun haberine göre; Uzun tutukluluk sürelerinin ve katalog suçlara dayanılarak yapılan tutuklamaların tartışmaları sürerken, yargıdan, ilginç bir uygulama geldi. Yargı, tutuklu bir sanığın eşinden “tahliye” için 100 bin euro istediği iddiasıyla hakkında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan savcıyı suçlu buldu, ancak cezalandırmadı. Savcıya verilen 1,5 yıllık hapis cezası ertelenirken, karara “duyduğu pişmanlık” gerekçe gösterildi. Savcının tek cezası, 2.5 ay süreyle meslekten men edilmesi oldu.

RÜŞVET MİKTARI ARTTI

Eski Antalya Savcısı olan ve halen mesleğini Erzurum’da sürdüren Savcı M.K., arabasını servise götürdüğü işyerinin sahibi olan F.K.’nın “resmi belgede sahtecilik ve suç eşyasının alınması” suçlarından tutuklanmasının ardından sanığın eşine, “100 bin TL karşılığında eşini tahliye ettirebileceğini” söyledi.

Savcı, daha sonra, “Eşinin cezasının tahmin ettiğinden fazla olduğunu, 15-42 yıl arası ceza alabileceğini, bu yüzden tahliye karşılığı talep ettiği parayı 100 bin euroya çıkardığını” ifade etti. Ancak E.K. ve eşi bu teklifi kabul etmedi. F.K.’nın birlikte yargılandığı sanık tahliye edilip F.K.’nın tutukluluğu devam edince, sanık avukatı duruşmada kendilerine yapılan bu rüşvet teklifini ima ederek tahliye kararı verilmemesini eleştirdi.

AĞABEYLERİMİZİN TANIDIĞI

Bunun üzerine davaya bakan hakim Hakan Sil, sanık avukatını ve E.K.’yı odasına çağırarak bu iddianın nedenini sordu. Avukat, hakime savcının para istediğini anlattı. Bunun üzerine Hakim Sil, Antalya Başsavcısı’nı arayarak savcı Kızılateş’ın F.K.’nın duruşmasından bir gün önce odasına gelerek “F.K. Yargıtay ağabeylerimizin tanıdığıymış, diğeri tahliye oldu, bu niye olmadı?” dediğini anlattı.

Bunun üzerine savcı hakkında “dava açılmasına” karar verildi. Savcının, “irtikap” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi istendi. Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nde görülen davada, savcı, iddiaları reddederek sanığın eşinin hamile olduğunu, kadın doğum uzmanı olan ağabeyinin yardım etmesi için kendisiyle görüştüğünü ve maddi durumu kötü olması nedeniyle ona yardımda bulunduğunu iddia etti. Ancak daire, savcının mesaj ve telefonlarını, sanığın maddi durumunun iyi olmasını gerekçe göstererek, savcıyı inandırıcı bulmadı.

CEZA BÖYLE HAFİFLEDİ

Daire savcının suçlu olduğuna hükmetti. Ancak daire buna rağmen, savcının suçunu değiştirerek, 1 ila 5 yıl arasında hapis cezası öngören “yetkili olmadığı bir iş için yarar sağlama” suçundan ceza verdi. Savcının cezasını 1,5 yıl hapis ve 2 bin 400 TL para cezası olarak belirleyen daire, eylemin teşebbüs aşamasında kaldığını belirterek, bu cezayı da 6 ay hapis ve 800 TL para cezasına indirdi.

Cezasında 6’da 1 oranında iyi hal indirimi yapılan savcının, gösterdiği pişmanlık nedeniyle, bu cezanın da 1 yıl ertelenmesi kararlaştırıldı. Savcının, bu süreyi iyi halli geçirmesi halinde cezanın infaz edilmiş sayılacağına da hükmedildi. Daire, savcıya, 1 yıllık süreden sonra uygulanmak üzere 2.5 ay süreyle meslekten men cezası da verdi. Savcı hakkında uygulanacak tek ceza da bu oldu. Yargıtay Ceza Genel Kurulu da bu kararı onadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com