Rüşvetin cezası belli oluyor!

Rüşvetin cezası belli oluyor!
Rüşvet ve yolsuzluk kapsamında tutuklananlar hakkındaki suçlamalar ve istenecek cezalar belli oldu

Rüşvet ve yolsuzluk kapsamında tutuklananlar hakkındaki suçlamalar ve istenecek cezalar belli oldu.

Mahkeme, savcının talep ettiği; örgüt kurma, sahtecilik, suçtan kaynaklanan malvarlığını aklama iddialarıyla tutuklama talebini reddetti.
Yargılama; rüşvet verme, alma ve aracılık etme fiilleri nedeniyle yapılacak.

RÜŞVET VEREN, ALAN VE ARACI

- Rüşvet Veren: Görevini yapmasıyla ilgili bir işi yapması veya yapmaması için, doğrudan veya aracılar vasıtasıyla, bir kamu görevlisine veya göstereceği bir başka kişiye “menfaat sağladığı belirtilen kişi” örneğin Reza Zerrab 4 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

- Rüşvet Alan: Görevini yapmasıyla ilgili bir işi yapması veya yapmaması için doğrudan veya aracılar vasıtasıyla “menfaat sağladığı belirtilen kişi” örneğin Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, 4 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

- Aracılık eden: Rüşvet işine “aracılık ettiği belirtilen kişi” örneğin Barış Güler, 4 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

MALVARLIĞI VE VERGİSİ

Son günlerde tartışılan rüşvet ve yolsuzluk olayı özü itibariyle “örgütlü suç” kapsamında değerlendirilmesi gereken bir suçtur. Olayın bu suçun kapsamından çıkartılması, boyutlarını daha şimdiden yüzde 80 azaltmış olmaktadır.

Dün de ayrıntılı olarak belirttiğimiz gibi, rüşvet verdiği, aldığı ve aracılık ettiği belirtilen kişilerin, malvarlıklarına yönelik sorgulamaya bağlı bir vergilendirme yapılamayacak. Daha açık bir ifade ile “Arkadaş sen geçen yıl 2 milyon liraya bir villa, 300 bin liraya bir lüks otomobil almışsın. Nasıl aldın? Evinde 8 milyon lira var. Nereden buldun?” diye vergi istenemeyecek.

Ayrıca rüşvet verdiği belirtilen kişinin, verdiği kanıtlanamazsa, rüşvet aldığı ve aracılık ettiği belirtilenlerle ilgili iddianın da dayanağı kalmayacak!Ancak, “kamu görevlisi” olduğu için, Halk Bankası Genel Müdürü’nün “mal beyanı” ile kıyaslama yapılabilecek.

Rüşvet suçlamasında, “delillerin karartılması tehlikesi olmadığı” gerekçesiyle, ilk duruşmada “tahliye” kararı da sürpriz olmasın!  (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com