Rusya: ABD Kırgızistan'daki üssü kullanabilir

Rusya: ABD Kırgızistan'daki üssü kullanabilir
Rusya, ABD'nin Kırgızistan'daki askeri üssünün, İran'a saldırı düzenlenmesi halinde kullanılabileceği iddiasında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, "İran'la bir çatışma olasılığında bu üssün kullanılabileceğinin düşünülebileceğini" belirtti.

Rusya diplomasisine göre, ABD, Orta Asya'daki eski Sovyet cumhuriyetlerinde bulunan büyük hidrokarbon rezervlerinin kontrolünü ele geçirmek amacıyla, nükleer programını gerekçe göstererek İran'a bir askeri saldırı başlatma girişiminde bulunabilir.

Lukaşeviç, "nükleer silahsızlanmayı sağlamanın gerekli olduğuna dair çağrıların ardında, hidrokarbon yönünden zengin geniş bir bölgede jeopolitik kartı elinde tutma amacının gizlenmiş olabileceğini" söyledi.

Sözcü, bu senaryonun gerçekleşmeyeceğini ümit ettiklerini belirtti.

Kırgızistan, topraklarında hem Amerikan hem de Rus üssü bulunduran tek ülke.

ABD ve NATO birliklerinin Afganistan'daki operasyonları için kullandığı Manas üssü, 2001 yılında 11 Eylül saldırılarının ardından kurulmuştu.

Bin askerin görev yaptığı üssün adı daha sonra "Transit Sevkiyat Merkezi" olarak değiştirilmişti.

Günde ortalama 50 geniş gövdeli askeri uçağın iniş-kalkış yaptığı üs, Uluslararası Manas Havalimanı içerisinde bağımsız bir bölge olarak yer alıyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com