Rusya ABD'ye karşı

Rusya ABD'ye karşı
Rusya, ABD'nin "Anında Küresel Vuruş" teknolojisine karşı harekete geçiyor

Kommersant gazetesine konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin "Anında Küresel Vuruş" programını yakından takip ettiklerini aktararak, söz konusu programın tehlikeli ve istikrar bozucu bir nitelik taşıyacağını ifade etti.

RUSYA DA KENDİ GİZLİ SİLAHINI ÜRETECEK

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin ise "Anında Küresel Vuruş" teknolojisine karşı hamle geliştirmek için Perspektif Araştırma Fonu'nun çalışmalara başladığını söyledi.

Rogozin, Fon'un binin üzerinde projeyi incelediği ve 8 seçeneğe öncelik verildiğini vurguladı. Konunun detaylarını açıklayamayacağını belirten Başbakan Yardımcısı, ancak bir projenin, ABD ordusunun "Anında Küresel Vuruş" programına yanıt olarak geliştirilmeye hazırlandığını kaydetti.

ANINDA KÜRESEL VURUŞ NEDİR

ABD'nin son teknoloji ürünü "Anında Küresel Vuruş" programı dünyanın herhangi yerindeki belirlenen hedefi bir saatten daha az sürede vurmayı öngörüyor.

"Anında Küresel Vuruş" (Prompt Global Strike) adı verilen sistemin, Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerden ateşlenmeye hazırlanan füzeleri vurmak gibi zaman kısıtlaması olan görevlerde kullanılması planlanıyor.

Maliyeti konusunda bir açıklama yapılmayan silah, Bush döneminde de gündeme gelmişti. Rusya ve Çin gibi ülkelerin tepkisine yol açan teknoloji, ses hızının üstünde yol alacak olan füzelerin nükleer başlık taşıyıp taşımadığının kestirilmesini engelliyor.

Clinton yönetimi döneminde başlatılan ve Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi tarafından geliştirilen X-37B Yörünge Test Aracı, önceki gece ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Atlas roketinin taşıdığı insansız araç , Cape Canaveral Üssü'nden fırlatıldı. X-37B'in uzun vadeli ana amacının ne olduğu, aracın özellikleri henüz kamuoyuna detaylarıyla açıklanmış değil ancak uzmanlar aracın, "muharebe destek ve çeşitli silah sistemlerinin geliştirilmesini hızlandırmada kullanılacağını" tahmin ediyor.

Araç, yörüngede güneş enerjisinden elektrik üretebilecek güneş panellerini de konuşlandırabiliyor. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com