Rusya Devlet Başkanı Putin:

Rusya Devlet Başkanı Putin:
"Devlet başkanlığı seçimlerinde spekülasyon yapılmasın diye sınırdaki birliklerimiz geri çektik"

ŞANGHAY (AA) - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna sınırına yakın bölgelerdeki askeri birliklerin, Ukrayna'da 25 Mayıs'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde, herhangi bir spekülasyona yol vermemek için daimi görev yerlerine çekildiğini söyledi. 

Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı için Çin'de Şangay kentinde bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rus askeri birliklerinin daha önce Ukrayna sınırına çok yakın bölgelerde bulunduğunu, şimdi ise daimi görev yerlerine çekilmesi için Savunma Bakanlığına talimat verdiğini yineledi.

Bunu kimseden çekindikleri için yapmadıklarını vurgulayan Putin, "Biz bağımsız devletiz ve ordumuzu ülkemiz sınırları dahilinde istediğimiz yerde tutarız. Ukrayna'da seçim yapılacak. Herhangi bir spekülasyona yol vermemek için askerleri geri çektik. Ayrıca attığımız bu adımın bir diğer sebebi de Kiev yönetimi ile ülkenin güneydoğu bölgeleri arasında doğrudan müzakerelerin başlaması içindir" dedi. 

Putin, Ukrayna'da yeni anayasa için devlet başkanlığı seçimlerinden önce referandum yapılmasını daha mantıklı bulduğunu ifade etti.

Kiev yönetimine tüm bölgelerle olan sorunların biran önce gidermesi tavsiyesinde bulunan Putin, Ukrayna'da yaşayan tüm insanların kendilerini eşit hak ve özgürlüklere sahip  vatandaşlar olarak görmesi  ve ana dilde eğitim dahil azınlıkların tüm haklarının temin edilmesi gerektiğini savundu.

Azledilen Viktor Yanukoviç'in hala Ukrayna'nın Cumhurbaşkanı olduğunu ileri süren Putin, böyle bir durumda bir seçim yapmanın anayasaya aykırı olduğunu iddia etti.

Putin şunları kaydetti:

"Yeni kabul edilecek bir anayasa ülkeye büyük ölçekte istikrar getirirdi. Fakat bugünkü Kiev yönetimi AB ülkeleri ve ABD'nin desteğiyle farklı yönde karar aldı. Ülkenin güneydoğusunda operasyonların devam ettiği ve basının  engellendiği bir süreçte iktidara gelen insanlarla Rusya'nın ilişki kurması zor olacak. Kiev yönetimi basına karşı çok agresif davranıyor. Bu hem seçimlerin şeffaflığı hem de geçerliliği konusunda bizde çok büyük sorun doğurmuyor değil. Umarım Avrupalı ve ABD'li ortaklarımız neler olup bittiğini anlarlar."

-"Tutuklu Rus gazetecilere yapılan suçlamalar saçmalık"

Ukrayna'da tutuklanan Rus Life News haber kanalı çalışanları Oleg Sidyakin ve Marat Sayçenko'nun ajanlıkla suçlandığını da anımsatan Putin, "Onlara karşı yapılan tüm suçlamalar ve silah taşıdıkları iddiaları tamamen saçmalıktır. Ukrayna'da, Rus basını için çalışan diğer ülke vatandaşları da tutuklu bulunuyor. Bu kabul edilemez" dedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com