Rusya hiç bu kadar sert konuşmamıştı!

Rusya hiç bu kadar sert konuşmamıştı!
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Suriye’de muhaliflerin zafere ulaşma ihtimalinin göz ardı edilemeyeceğini, Esad hükümetinin güç kaybetmekte olduğunu söyledi.

Reuters'in Rus haber ajansları ITAR-TASS ve RIA Novosti'den aktardığına göre, Bogdanov, Beşar Esad hükümetinin güç kaybetmekte olduğunu ve Suriye'de muhalefetin kazanabileceğini ifade etti.

Bogdanov, “Gerçeklere doğrudan bakmalıyız. Suriye’de rejim ve hükümet her gün biraz daha fazla alanın kontrolünü yitiriyor. Maalesef Suriye muhalefetinin zaferi göz ardı edilemez” diye konuştu.

Bogdanov’un bu sözleri Suriye’de Mart 2011’den bu yana devam eden çatışmalar boyunca Rusya’dan bu yönde gelen en net açıklama oldu.

Aynı zamanda Rusya’nın Ortadoğu temsilcisi olan Bogdanov, Moskova’nın gerekli hallerde Suriye’deki Rusya vatandaşlarının tahliyesi için hazırlık yaptığını da belirtti.

Rus diplomatın bu açıklamaları Suriye'nin başkenti Şam'ın Katana kasabasındaen az 16 kişinin öldüğü 25'ten fazla kişinin ise yaralandığı patlamadan hemen sonra geldi.

NATO İLE RUSYA AYNI FİKİRDE

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de Şam hükümetinin yıkılmak üzere olduğunu belirterek, Esad güçlerinin isyancılara Scud füzeleriyle saldırmasını kınadı.

Brüksel’de bulunan NATO karargahında Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile bir araya gelen Rasmussen, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Bence Şam rejimi yıkılmaya yaklaştı. Bence bu bir zaman meselesi” dedi.

Rasmussen, ABD’li yetkililerin Suriye’de Scud füzeleri kullanıldığı açıklamalarına da değinerek, bunun Şam hükümetinin Suriyelilerin hayatlarına “kesinlikle değer vermediği” anlamına geldiğini belirtti. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com