Rusya ile kriz derinleşiyor!..

Rusya ile kriz derinleşiyor!..
Rusya Dışişleri Bakanlığı, dün Ankara’da inişe zorlanan Moskova-Şam uçağıyla ilgili duruma tepki göstererek Türkiye’nin iki ülke arasındaki sözleşmelere uymasını istedi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, bugün düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türk jetleri tarafından dün Ankara’ya inişe zorlanan Moskova-Şam uçağıyla ilgili olayda, Rus vatandaşlarının can güvenliğinin tehlike altına atıldığını söyledi. Türk makamlarının Rusya tarafını sözkonusu uçakta Rus vatandaşlarının bulunduğu konusunda bilgilendirmediğini vurgulayan Lekaşeviç, “Biz uçakta Rus vatandaşlarının bulunduğunu basında çıkan haberlerden öğrenmiş olduk. Ayrıca Türk tarafı iki ülke arasındaki konsolosluk istişareleriyle ilgili sözleşmeleri de çiğneyerek Ankara Büyükelçiliğimizdeki diplomatların da vatandaşlarımızla görüşmesini engellemiştir. Sözkonusu vatandaşlarımız ise 8 saat boyunca havaalanı binası içinde tutulmuş ve yemek ihtiyaçları da karşılanmamıştır” dedi.
 
Rusya’nın Türk hükümetinden olayla ilgili bir açıklama beklediklerini belirten Lukaşeviç, “Türk tarafından böyle olayların bir daha tekrarlanmaması için gerekli önlemleri almasını istiyoruz” diye konuştu.
 
ERTELENEN ZİYARETLE İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ
 
Türkiye-Rusya-Suriye ekseninde yaşanan "uçak krizi"nden sonra gözler Putin'in ertelenen Türkiye ziyaretine çevrilmişti. Rusya'dan yapılan son açıklamada, "Bu ziyaretin gerçekleştirileceği" kaydedildi.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ertelenen Türkiye ziyaretiyle ilgili Moskova'dan resmi açıklama geldi.
 
Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, "Ziyaret ertelendi, tarih konusunda anlaşılacak. Ancak bu ziyaret gerçekleşecek" dedi.
 
Rusya Devlet Başkanı Putin'in 15 Ekim'de Türkiye'ye gelmesi planlanıyordu. Ancak bu ziyaretin Putin'in talebiyle ertelendiği bildirilmişti.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com