Rusya ile Ukrayna arasında doğal gaz anlaşmazlığı

Rusya ile Ukrayna arasında doğal gaz anlaşmazlığı
AB Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi Öttinger: "İlerleme sağladık ancak henüz anlaşmaya varamadık"

BERLİN (AA) – AB Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Öttinger, Rusya ile Ukrayna arasındaki doğal gaz anlaşmazlığı konusunda görüşmelerinin sürdüğünü belirterek, "İlerleme sağladık ancak henüz anlaşmaya varamadık" dedi.

Öttinger, Rusya Enerji Bakanı Rusya Aleksander Novak ve Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev ile Berlin’de yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklamada bulundu.

Ukrayna’nın Rusya’ya olan doğal gaz borcunun saptanması, gelecek aylarda yapılacak sevkiyat için fiyatın belirlenmesini amaçlayan görüşmelerde bazı konuların çözümünde ilerleme sağladıklarını belirten Öttinger, Rusya’dan Ukrayna’ya sevk edilmiş gazın miktarının artık tartışma konusu olmadığını kaydetti.

"İlerleme sağladık ancak henüz anlaşmaya varamadık" diyen Öttinger, kasım ve aralık aylarında sevk edilmiş doğal gazın hangi fiyattan ücretlendirileceği konusunda taraflar arasında görüş ayrılıklarının sürdüğünü belirtti. Öttinger, ocak-mart dönemi için 1000 metreküp doğalgazın fiyatının 268 dolar olacağını, bu konuda uzlaşma bulunduğunu ifade etti.

AB Komisyonu üyesi Öttinger, anlaşmazlığın giderilmesi ve doğal gaz sevkiyatının haziran ayında kesintiye uğramadan devam etmesi konusunda ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirterek, “Amacımız haziran ayında AB, üye ülkeler ve Ukrayna için doğal gaz tedarikinin güvenliğini temin etmek” şeklinde konuştu. Öttinger, Rus Gazprom şirketinin Ukrayna’daki yeni yönetim ile Rusya arasında yaşanan siyasi krizin ardından belirlediği fiyat olan 485 doların piyasa fiyatının çok üzerinde olduğunu sözlerine ekledi.

Günther Öttinger’in anlaşmazlığa çözüm çabaları çerçevesinde gelecek günlerde Ukrayna’da temaslarda bulunması bekleniyor. Öttinger, anlaşmazlığın çözümü için Ukrayna ve Rusya temsilcileriyle 26 Mayıs’ta Berlin’de üçlü enerji toplantısında bir araya gelecek. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com