Rusya ve İspanya dışişleri bakanları Ukrayna'daki gelişmeleri görüştü

Rusya ve İspanya dışişleri bakanları Ukraynadaki gelişmeleri görüştü
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: "Ukrayna çok karışık bir sorun ve bu durumu kurtarmak için hepimizin yasaları esas alması gerekiyor"

MADRİD (AA) - İspanya'nın başkenti Madrid'e resmi ziyarette bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo ile görüştü.

Madrid'deki Viyana Sarayı'nda yapılan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, "Ukrayna çok karışık bir sorun ve bu durumu kurtarmak için hepimizin yasaları esas alması gerekiyor'' dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da yaşanan olayları ve Rusya'nın tavrını dün çok açık bir şekilde açıkladığını vurgulayan Lavrov, "Uluslararası toplum, silahlı kişilere karşı zamanında müdahale edemedi. Çok geç kaldı" şeklinde konuştu. 

"Bir uluslararası misyonun Kırım'da Rus askerlerinin olmadığını onaylamasını Rusya kabul eder mi?" sorusuna ise Lavrov, "Bunu bize değil. Kırım Özerk Yönetimi'ne sormalısınız. Ukrayna parlamentosu tüm toprağı kontrol edemiyor" cevabını verdi. "Bu durumu yaratanlar bir çıkış yolu bulmak zorunda kalacak. 21 Şubat'ta imzalanan anlaşma yerine getirilmeli. Kimse kandırılmamalı" diyen Rusya Dışişleri Bakanı, "Batılı dostlarımız oyunun ne olduğunu gayet iyi biliyorlar" diye ekledi. 

Lavrov, Karadeniz'deki Rus filosunun "özel alarm"da olduğunu ve bölgeyi kontrol ettiklerini belirterek, "Ukrayna'da yaşanan kötü örneklerin salgın olması büyük olasılıktır ve Ukrayna'da yaşayan Ruslardan kimsenin zarar görmesine izin vermeyeceğiz" dedi. 

Lavrov ayrıca, Paris'te yapılan Lübnan için Uluslararası Destek Grubu toplantısında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Ukrayna krizini görüşeceğini bildirildi. 

İspanya Dışişleri Bakanı Margallo da Ukrayna konusunda Lavrov'a ''Önceliğimiz Ukrayna'da ulusal ve uluslararası yasalara, ulusal egemenliğe, toprak bütünlüğüne ve sınırların ihlal edilemeyeceğine saygı gösterilmesidir'' mesajını ilettiğini söyledi. Margallo, ikinci önceliklerinin de AB ve Rusya arasındaki çatışma ortamının yerini diyaloğa bırakması olduğunu söyledi.

"Uluslararası toplumda Rusya çok önemli bir aktördür" diyen Margallo, İran'ın nükleer sorununun çözümüne ve Suriye'nin kimyasal silahlarının imha edilmesine ilişkin anlaşmalarda Rusya'nın olağanüstü bir rolünün olduğunu savundu. 

Margallo ve Lavrov, Lübnan için Uluslararası Destek grubu toplantısına katılmak için bugün Paris'e gidecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com