Rusya ve Japonya anlaştı

Rusya ve Japonya anlaştı
Moskova’daki Rus-Japon zirvesinde bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe önemli anlaşmalara imza attı.

Moskova’daki Rus-Japon zirvesinde bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Rusya ile Japonya arasında tartışma konusu olan Pasifik adalarına yönelik görüşmelerin yeniden gündeme getirilmesi üzerinde anlaştıklarını ifade ederken, Rusya tarafı, Japonya’da doğalgaz tesislerini desteklemeye hazır olduğunu belirtti.

İki lider, zirve sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.Toplantıda konuşan Putin, iki ülke arasında henüz bir barış anlaşması olmaması sorununa da değindiklerini dile getirerek, Dışişleri Bakanlıklarını iki tarafın da kabul edebileceği seçenekler konusundaki görüşmeleri hızlandırmaları yönünde görevlendirdiklerini söyledi.

Putin ayrıca, Rusya’nın önde gelen doğalgaz üreticisi Gazprom’un, Japonya’da yeni doğalgaz tesisleri inşa edilmesini desteklemeye hazır olduğunu kaydederek, “Rusya’da, geleneksel ortaklarımıza ve Rusya’nın gelişen ekonomisine zarar vermeden, Japon ekonomisinin yükselen talebine hizmet edebilecek, yeterli miktarda hidrokarbon rezervi bulunuyor” dedi. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com