Rusya'da kadınlar erkeklerle sevişir

Rusya'da kadınlar erkeklerle sevişir
Rus şampiyondan eşcinsellere sert açıklama

14. Dünya Atletizm Şampiyonası'nın yapıldığı Rusya'da eşcinsel karşıtı tepkiler sürüyor.

Rusya'daki eşcinsel yasaklarını protesto eden sporcuya Dünya sırıkla atlama şampiyonu Yelena İsinbayeva'dan tepki geldi. Eşcinsellere yasaklar getiren Rusya bir süredir dünyanın gündeminde. Ülkede düzenlenen 14. Dünya Atletizm Şampiyonası da yasaklarla ilgili tartışmalara sahne oluyor. Diğer ülkelerden gelen eşcinsel sporculara karşı da olumsuz bir tutumun olduğu ülkede son olarak Rus şampiyon Yelena İsinbayeva da yasakları destekleyen bir açıklama yaptı.

İsveçli yüksek atlamacı Emma Green-Tregaro'nun eşcinsellere destek için gökkuşağı renginde ojeler sürerek turlara katılması üzerine "Milletimiz için endişeliyiz çünkü biz kendimizi normal ve standart olarak kabul ediyoruz. Rusya'da erkekler kadınlarla, kadınlar erkeklerle birlikte olur. Bu tarihten gelen bir şey, Rusya'da bu tarz problemleri hiç yaşamadık, gelecekte de yaşamak istemiyoruz." dedi.

Emma Green Tregaro'nun protestosunu eleştiren şampiyon sporcu "Herkesin kendi yaşamı, kendi kararı, kendi duyguları var, buna karışamam. Yalnızca diğer insanların görebileceği şekilde bir ilişkiyi doğru bulmuyorum. Biz Ruslar, belki Avrupalılardan veya başka ülkelerdeki diğer insanlardan farklıyız. Kendi kanunlarımız var ve herkes bunlara saygı duymak zorunda. Bu benim şahsi görüşüm." diyerek tepki topladı.

Sürdüğü ojelerle desteğini gösteren İsveçli atlet Tregaro ise  buna protesto denemeyeceğini, yine de düşündüklerini anlatmak için iyi bir yöntem olduğunu savundu.

28 dünya rekoru bulunan İsinbayeva 2010 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından Gençlik Olimpiyat Elçisi olarak görevlendirilmiş, komite onun için "gençliğe örnek olacak bir atlet" demişti. İngiliz heptatlon yarışçısı Lousie Hazel, İsinbayeva'nın eşcinselliğe ilişkin söylemleri nedeniyle Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin İsinbayeva'ya karşı tutumunu gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

2010 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları şampiyonu Hazel, İsinbayeva'nın görüşünü şaşkınlık ve hayal kırıklığıyla karşıladığını ifade ederek, elçilik görevinin tekrar düşünülmesi çağrısında bulundu.

800 metrede gümüş madalya kazanarak Rusya'daki yeni yasal düzenlemeye dikkat çekmek için ödülünü eşcinsellere adayan, ABD'li atlet Nick Symmonds da İsinbayeva hakkında, "Bu kadar genç, sürekli seyahat eden eğitimli bir kadının zamanının bu kadar gerisinde olmasına aklım ermiyor" dedi.

Symmonds, "Çoğu atlet için eşcinseller tartışma konusu bile değildir. İnandığımız eşitliğin önemli bir parçasıdır" diye konuştu. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com