Rusya'da muhalefetin yarın yapacağı gösteri öncesinde muhalif liderlerin evine polis baskını

Rusya'da muhalefetin yarın yapacağı gösteri öncesinde      muhalif liderlerin evine polis baskını
Rusya'da muhalefetin yarın yapacağı gösteri öncesinde muhalif liderlerin evine polis baskını

MOSKOVA (A.A) - Rusya'da Vladimir Putin'in Devlet Başkanlığı'na geri dönüşünü yarın geniş çaplı katılımla protesto etmeye hazırlanan muhalif liderlerin evinde polis tarafından arama yapıldığı bildirildi.
     Rus haber ajansı RİA Novosti, polis tarafından evi aranan muhalif liderler arasında Aleksiy Navalni, Sol Cephe lideri Sergey Udaltsov, Dayanışma Hareketi lideri İlya Yaşın ile televizyon yıldızı Kseniya Sobçak'ın bulunduğunu duyurdu.
     Polisin, muhalif liderlerin evinde, 6 Mayıs'taki gösteriyle ilgili yaptığı aramanın, yarın muhalefetin ''Milyonların Yürüyüşü'' sloganıyla geniş katılımlı olarak düzenleyeceği protesto gösterisinden bir gün öncesine denk gelmesi dikkati çekti.
     Putin karşıtı protesto gösterilerinin en önemli isimlerinden olan Navalni, Twitter hesabında yazdığı mesajda, ''Kitlesel gösterilerle ilgili olarak evimde şu anda polis tarafından arama yapılıyor. Kapıyı neredeyse harap ettiler'' ifadelerini kullandı.
     Navalni'nin mesajının ardından aralarında gazetecilerinin de bulunduğu yaklaşık 100 kişi muhalif liderin Moskova'nın güneyindeki evinin çevresinde toplandığı dikkati çekti.
     Aleksiy Navalni'nin Sözcüsü Anna Veduta, gazetecilere yaptığı açıklamada, polisin evdeki ''cep telefonları, ipad, bilgisayar'' gibi tüm elektronik eşyalara el koyduğunu belirterek, polisin Navalni'nin ofisine girişleri de engellediğini kaydetti.
     Evi aranan muhalif liderlerden Udaltsov da yaptığı açıklamada, polisin, evdeki aramayı tamamlayıncaya kadar avukatlarının içeri girmesine izin vermediğini belirterek, ''Arama bitti. Tüm evi alt üst ederek delil unsuru olabilecek kağıtlar, flamalar ve bilgisayarlara el koydular'' dedi.
     Muhalif yayınlarıyla tanınan ''Moskova'nın Ekosu'' radyosu da polisin, son dönemde muhalefete verdiği destekle gündeme gelen televizyon yıldızı Sabçak'ın evini de aradığını duyurdu.
     Sabçak, aramadan sonra yaptığı açıklamada, polisin evindeki 1,5 milyon avroya el koyduğunu belirterek, ''Bir grup insan sabah 08.00'de evime daldılar ve elbiselerimi bile giymeme izin vermediler. Evi soydular ve beni taciz ettiler. Böylesine baskıların olduğu bir ülkeye dönüşebileceğimizi asla düşünemezdim'' dedi.
     Udaltsov ve Yaşin, daha sonra yaptıkları açıklamada, polisin kendi evlerinin yanı sıra anne ve babalarının evlerini de aradığını kaydettiler.
     İnsan hakları savunucu Svetlena Gannuşkina, aramalardan sonra yaptığı açıklamada, bugünkü durumun hükümetin paniklediğini gösterdiğini savunarak, hükümetin, insanları, yarınki protesto gösterisine katılmasını engellemek için korkutmaya çalışmakla suçladı.
     Gazeteci Maksim Şevçenko da bu durumun, sanılanın aksine on binlerce insanı yarınki gösteriye katılmaya teşvik edeceğini belirterek, dünyanın önde gelen basın kuruluşlarının da tüm dikkatinin yarınki gösteride olacağını savundu.
    
     -Protesto gösterisi ile milli bayram aynı gün-
    
     Bu arada, 12 Haziran, Rusya'nın SSCB'den kopup bağımsızlığını ilan etmesi nedeniyle 1992 yılından beri milli bayram olarak kutlandığı için yarın ülkenin her tarafından resmi kutlama törenleri de yapılacak.
     Muhalefet yarın en az 50 bin kişinin katılımıyla protesto gösterisi yapmayı planlarken Rus polisi ise yarın ülke çapında bin 550 farklı etkinlik ve gösteri yapılacağını kaydetti.
     Ülke genelindeki hem bayram kutlaması hem de protesto gösterilerine 1,3 milyon kişinin katılması bekleniyor. Güvenliğin sağlanması için 70 bin polis ve 10 bin askerin görev yapacağı bildirildi.
     Muhalefetin yarın yapacağı protesto gösterisi, bu tür eylemlere ağır para cezaları getirilmesinden sonra yapılacak ilk gösteri olması açısından da önem taşıyor. Yeni yasaya göre izinsiz gösteri yapanlara 10 bin dolara yakın para cezası verilmesi öngörülüyor.
    
     Muhabir: Nihat Dağdelen
     Yayıncı: Tarkan Demir (MOSKOVA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com