Rusya'da skandal!..

Rusya'da skandal!..
Polisten kaçan bir gösterici Türkiye Moskova Büyükelçiliği'nin bahçesine girdi...
Şubat ayında Moskova’nın merkezindeki Kurtarıcı İsa Kilisesi’ne girerek dönemin Başbakanı Vladimir Putin karşıtı şarkı söyleyen Rus punk müzik grubu Pussy Riot’ın üyelerine 2 yıl hapis cezası verilirken, bir göstericinin peşinden 3 Rus polis görevlisi yasadışı olarak kısa süreliğine Türkiye Moskova Büyükelçiliği'nin bahçesine girdi. Rusya İçişleri Bakanlığı, Türk yetkililerden özür diledi. Türkiye’nin Rusya Dışişleri Bakanlığı’na nota vermeye hazırlandığı kaydedildi.
 
Muhalif siyasi şarkılarıyla tanınan kızların yargılanması Türk Büyükelçiliği önündeki Hamovniçeski Semt Mahkemesi’nde yapılırken, bölgede yaklaşık 200 gösterici duruşmayı sloganlarla protesto etti. Polis göstericileri göz altına alırken, Tatyana Romanova isimli bir bayan göstericinin tel örgülerden tırmanarak Türk elçiliğinin bahçesinden içeri girdi.
 
Konuyla ilgili konuşan diplomatik kaynaklar, “Göstericinin gözaltına alınmamak için tel örgülerden atlayarak arka bahçeden elçilik arazisine kaçtığını, 3 polis görevlisinin de göstericinin peşinden aynı yolla Büyükelçiliğin bahçesine girdiklerini, olaya müdahale eden Büyükelçilik görevlilerinin Rus polislerden Türk toprağı sayılan araziyi hemen terk etmelerini istediklerini, polislerin bunun üzerine Büyükelçiliğin dışına çıktıklarını, ardından da yasadışı olarak Büyükelçiliğe giren göstericinin Türk güvenlik mensuplarınca dışarı çıkarıldığını” kaydetti.
 
Büyükelçilik kaynakları ayrıca Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilerinin bilahare Büyükelçiliği ziyaret ederek özür dilediklerini, polislerin uluslar arası sözleşmelere ve yasalara aykırı davrandıklarını ve bu vakanın asla bir daha tekrarlanmayacağını ifade ettiklerini kaydetti. Konuyla ilgili olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı’na bir nota gönderileceği de belirtildi.
 
GÖSTERİCİ POLİSLERE TESLİM EDİLMEDİ
 
Rus basınında yer alan haberlere göre, Türk diplomatlar Tatyana’yı polislere teslim etmeyerek başka kapıdan çıkmasına da yardımcı oldu. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com