Rusya'dan ABD'ye şok suçlama!

Rusya'dan ABD'ye şok suçlama!
Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, ABD’nin geliştirdiği yeni nesil silah sistemlerinin yeni bir silahlanma yarışına neden olacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Rogozin de ABD’nin füze savunma sistemlerinin Rusya kıyılarında belirmesinin y

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, ABD’nin geliştirdiği yeni silah sistemleriyle Rusya’nın güvenliğini tehdit ettiğini ve yeni bir silahlanma yarışına neden olabileceğini söyledi. Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Patruşev, nükleer silahların daha ziyade siyasi bir işlevi olduğunu hatırlatarak, nükleer silahlarla yapılacak sınırlı bir müdahalenin bile çok ciddi sonuçlar doğuracağını, bunun da nükleer silahların kullanılmasını olanaksız kıldığını söyledi. Bu nedenle nükleer silahların büyük ölçekli bir savaş tehdidine karşı caydırıcı bir işlevi olduğunu belirten Patruşev, “Önde gelen Batı devletlerinin nükleer silahlarının Rusya’yı hedef aldığını biliyoruz. Bu koşullarda, Rusya’nın konvansiyonel silahlı kuvvetlerinin yetersizliği de göz önüne alınırsa, nükleer potansiyelin korunması öncelikli bir görev” diye konuştu.

ABD silahlanma dengesini bozdu

ABD’nin geliştirdiği yeni silah sistemlerinin dengeleri bozmakta olduğunu savunan Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri, aralarında antibalistik füze sistemlerinin de olduğu yeni nesil silah sistemlerinin nükleer denklemi değiştirdiğini ifade etti.

Önceki gün Rusya’da yayımlanan bir askeri dergiye röportaj veren Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin de ABD’nin füze kalkanı kapsamında bulunan, özellikle denizlerde konuşlandırılabilen hareketli unsurların Rusya’yı tehdit ettiğini savunmuştu. Rogozin, Rusya kıyılarında “aniden beliren” bu sistemler karşı Rusya’nın çok sert tepki vereceğini belirterek, “Deniz kuvvetlerine entegre edilen Aegis silah sistemleriyle donatılmış ABD savaş gemilerine karşı kararlı adımlar atacaklarını” söylemişti.

Rogozin, “ABD’nin füze savunma sisteminin, mevcut şekliyle istikrarsızlık yarattığı ve Rusya ile ABD ve NATO arasında bir silahlanma yarışına sebep olduğu açık” dedikten sonra sözlerine, “Rusya, herhangi bir saldırgana karşı tahammül edilemez hasar verecek şekilde bu füze kalkanını bastıracak ve delecek yollar üzerinde çalışmaktadır” diye devam etti.

ABD yeni silahlarla dünya egemenliği peşinde

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev ise silah teknolojisindeki değişikliklerin savaşın şeklini değiştirdiğini ifade etti. Patruşev, Rusya’nın söz konusu sistemlerin geliştirilmesine yeterince odaklanmadığını söyleyerek, ABD’nin “jeopolitik dünya egemenliği” sağlanması sürecinde stratejik nükleer silahların rolünü gözden geçirdiğini belirtti. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com