Rusya'dan diyalog çağrısı

Rusya'dan diyalog çağrısı
Rusya, bir Türk keşif uçağının Suriye savunma sistemi tarafından düşürülmesine ilişkin, Ankara ve Şam'a itidal çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, Bakanlığının internet sitesinden yayımlanan yorumunda, Suriye ve Türkiye'ye itidal çağrısı yaparak, diyalogla olayın tüm boyutlarının netleştirilmesi tavsiyesinde bulundu.

Türk keşif uçağının Suriye hava savunma sistemi tarafından 22 Haziran'da vurulması nedeniyle yaşanan gelişmelerden Moskova'nın endişe duyduğunu ifade eden Lukaşeviç, ''Bu olayın bir provokasyon veya kasıtlı bir eylem olarak ele alınmamasının, bölgedeki durumun daha da istikrarsız hale gelmesinin engellenmesinin önemli olduğuna inanıyoruz'' diye konuştu.

Lukaşeviç, BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan Annan Planı'nın, ağırlığı olan uluslararası güçler tarafından hayata geçirilmeye çalışıldığı bir dönemde uluslararası boyuttaki de dahil olmak üzere siyasi propagandanın yükseltilmesini son derece tehlikeli bulduklarını belirterek, ''Bir kez daha gerek bölgedeki, gerekse bölge dışındaki tüm taraflara böylesi bir gündem için çaba harcamaları ve bu gündemin sınırlarının ötesinde adımlar atmamaları çağırısında bulunmak isterim'' dedi.

Mevcut durumda en işi şeyin Suriye ve Türkiye'nin itidalli davranması olduğuna inandıklarını vurgulayan Lukaşeviç, ''Tarafların itidalle ve yapıcı bir diyalogla gelecekte benzer trajik olayların yaşanmasını engelleyecek şekilde olayın tüm boyutlarını netleştirmesini isteriz'' ifadesini kullandı.


Kaynak: AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com