Rusya'dan Suriye açıklaması

Rusya'dan Suriye açıklaması
Rusya, Brüksel'de AB Dışişleri Konseyi tarafından Suriye'ye yönelik 17. olağan yaptırım tedbirleri paketinin uygulanmasına yönelik kararı ile ilgili bir açıklama yaptı.
Açıklamada, "AB'nin Suriye'ye yönelik yeni yaptırımları hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada, "AB tarafından alınan tedbirler Suriye'ye karşı deniz ve hava ablukasının ilan edilmesi olarak değerlendirilebilir" denildi. 
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklama şöyle :
 
"23 Temmuz Brüksel'de AB Dışişleri Konseyi tarafından Suriye'ye yönelik 17. olağan yaptırım tedbirleri paketinin uygulanmasına yönelik kararın alındığını dikkat ettik. Bu paketin, özellikle AB üye ülkelerinin, Suriye'ye giden üçünü ülkelere ait hava ya da deniz araçlarının taşıdıkları yükler arasında silah veya isyanı bastırma teçhizatının bulunduğu şüphesi olduğu takdirde AB ülkelerinin anılan araçları teftiş etme görevinden bahsedildiği bölümü açısından uluslararası hukuka uygunluğu bakımından detaylı uzman değerlendirilmesine tabi tutulması gerekir. Aslında, AB tarafından alınan tedbirler Suriye'ye karşı deniz ve hava ablukasının ilan edilmesi olarak değerlendirilebilir. Tek taraflı yaptırımlara ilişkin tutumumuz iyice bilinmektedir. Rusya bunları kabul etmiyor, onları gayriverimli, Suriye'deki durumun iyileşmesine hizmet etmeyen ve BM Güvenlik Konseyince onaylanmış olan BM/Arap Birliği Özel Elçisi K.Annan'ın planının ruh ve harfine ve Cenevre'deki 'Eylem Grubu' toplantısının 'Sonuç Bildirgesi'nin hükümlerine uygun olmayan adım olarak değerlendirir."  (EAK)
Etiketler: , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com