Rusya'nın, İngiltere Dışişleri Bakanlığından görüşme talebi

Rusyanın, İngiltere Dışişleri Bakanlığından görüşme talebi
İngiltere Dışişleri Bakanlığı:

LONDRA (AA) - İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'da istikrarsızlığı kışkırtacak eylemlerden geri durması için Rusya'ya çağrıda bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya'nın, İngiltere kraliyet tahtının birinci sıradaki varisi Prens Charles'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Hitler'e benzettiği sözlerinin ardından İngiltere Dışişleri Bakanlığından görüşme talebinde bulunması üzerine Rusya'nın Londra Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Alexander Kramarenko'nun bugün İngiltere Dışişleri Bakanlığı Doğu Avrupa ve Orta Asya direktörlerinden Sian MacLeod ile görüştüğü bildirildi.

Açıklamada, Kramarenko'nun görüşme talebine ve görüşmeye ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Direktör MacLeod, Dışişleri Bakanlığının özel görüşmelerle ilgili haberlere yorum yapmasının beklenemeyeceğini söyledi ve İngiliz hükümetinin, Ukrayna'daki devlet başkanlığı seçimleri öncesinde Rusya'nın Ukrayna'da istikrarsızlığı kışkırtacak eylem veya yorumlardan geri duracağını umduğunu yeniden dile getirdi. Bu haftasonu Ukrayna halkı, tarihlerinin en önemli seçimlerinden birinde oy verecek. Dışişleri Bakanı William Hague'in defalarca belirttiği gibi, Ukraynalılar kendi hükümetlerini özgür ve adil seçimle seçme hakkına sahip. Dünya genelinde insanlar ve hükümetler, Kırım'ın ilhakı da dahil, Rusya'nın Ukrayna'daki eylemlerini en güçlü şekilde kınıyor."

Açıklamada, Ukrayna'da devam eden istikrarsızlığın, kimsenin uzun vadede çıkarına olmadığı vurgulanarak, "Birleşik Krallık, istikrarsızlık ve çatışmaya sebep olan eylemleri konusunda Rusya'ya geri adım atması çağrısında bulunuyor" denildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın dün Prens Charles'ın sözleriyle ilgili görüşme talebinde bulunduğunu doğrulamıştı.

İngiliz basınında yer alan haberlerde Prens Charles'ın, Polonyalı bir savaş mültecisiyle sohbeti sırasında, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in politikalarını Nazilerin eylemlerine benzettiği" ifade edilmişti.

Kanada'ya yaptığı dört günlük ziyaret sırasında bir göçmen müzesini gezen Prens Charles'ın, burada gönüllü olarak çalışan ve savaş mültecisi olan müze yetkilisi Marienne Ferguson ile bir süre sohbet ettiği, bu konuşma sırasında "Putin'in son dönemdeki eylemlerinin Hitler'in eylemlerinden çok da farklı olmadığını" söylediği ada basınında geniş yer bulmuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com