"Rusya'sız ilk G-8"in gündemi enerji arz güvenliği

Rusyasız ilk G-8in gündemi enerji arz güvenliği
Rusya'nın çıkarılmasıyla G-7 olarak toplanacak ülkelerin enerji bakanları, 5-6 Mayıs'ta enerji bağımsızlığını konuşacak

ANKARA (AA) - SELEN TONKUŞ - Uzmanlar, Roma'da 5-6 Mayıs'ta düzenlenecek G-7 enerji bakanları zirvesinin en önemli konusunun Rusya'ya enerji bağımlılığının azaltılması olmasını bekliyor.

 Ukrayna ve Kırım krizi nedeniyle Rusya'nın G-8 toplantılarına katılımını askıya alan Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, ABD, Kanada ve Japonya, G-7 olarak 5-6 Mayıs'da Roma'da bir araya gelecek. Uzmanlar, sadece enerji bakanlarının katılacağı toplantıda, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya enerji bağımlılığın azaltılmasının ana gündem maddesi olmasını bekliyor.

Anadolu Ajansı muhabirine değerlendirmede bulunan Brüksel'deki Avrupa Politika Merkezi enerji uzmanı Amanda Paul, "Rusya, enerji süper gücü olma statüsünü diğer ülkelerden fidye istemek için kullanıyor ve zirvede bunun değişmesi için adımlar atılması konuşulacak" dedi.

AB'nin doğalgaz ihtiyacının yaklaşık üçte birini Rusya'dan karşıladığını hatırlatan Paul, toplantının enerji arz güvenliğine odaklanacağını söyledi ve "Duyduğuma göre zirvede alternatif enerji kaynakları ve arz yolları geliştirmek için küresel bir plan sunulacak" ifadesini kullandı.

Londra'daki NRG Expert danışmanlık firmasında enerji uzmanı Edgar Van der Meer, "Aslında zirvede herkesin aklının bir köşesinde Rusya'dan tüm alımları durdurmak olacaktır ama elbette mümkün değil" diye konuştu.

Meer, zirvede öncelikle Avrupa'nın ihtiyacı için yeterli arzı garantilemenin yollarının konuşulacağını, daha sonra Rusya'ya bağımlılığı azaltmak için uzun vadeli çözümlerin masaya yatırılacağını belirtti.

- Rusya'ya alternatif kaya gazı

Berlin'deki Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde enerji profesörü Volker Quaschning ise küresel ısınmaya dikkati çekti ve şunları kaydetti:

"Aslında kömür, gaz ve petrol kullanımının azaltılması konuşulmalı ama onun yerine kaya gazı için hidrolik kırılmanın konuşulmasını bekliyorum. Bu enerji bağlılığından kurtulmak için yanlış yöntem ve dünyayı küresel ısınmadan korumuyor maalesef."

Rusya, dünyanın en gelişmiş 8 ülkesinden oluşan gruba 1998'de katılmıştı. Lahey'de 24 Mart'ta toplanan Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, ABD, Kanada ve Japonya liderleri, Kırım'ın tek taraflı olarak Rusya'ya bağlanması üzerine Rusya'yı gruptan çıkarmış, haziranda Soçi'de yapılacak G-8 liderler zirvesinin de Brüksel'de gerçekleştirilmesine karar vermişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com