Rusya:Yasal olmayan bir sevkiyat yok!

Rusya:Yasal olmayan bir sevkiyat yok!
Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin, Türkiye'nin Suriye Havayolları'na ait uçağı Ankara'ya indirmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin, NATO Parlamenterler Asamblesi üyeleri ile yaptığı görüşmede, her zaman silah ihracatında uluslar arası hukuka uyduklarını, BM Güvenlik Konseyi'nde alınan kararları da yerine getirdiklerini söyledi.

Türkiye'nin Suriye Havayollarına ait uçağı Ankara'ya indirmesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Rogozin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un açıklamalarını hatırlattı.

Lavrov iki gün önce Lüksemburg'da yaptığı değerlendirmede Türkiye'nin Chicago Sözleşmesi çerçevesinde uçağı indirmeye hakkı olduğunu, kargo ve diğer gelişmelerle ilgili de bilgi beklediklerini ifade etmişti.

"Biz uluslararası sözleşmelere göre yasaklanan herhangi bir mühimmat ya da askeri malzemeyi Suriye'ye ihraç etmiyoruz. Gönderdiğimiz malzemeler de eski kontratlarla ilgili" ifadelerini kullanan Rogozin, "Tüm gönderdiklerimiz füze savunma sistemleri. Füze savunma sistemlerinin iç savaşta, sivil halka yönelik kullanılması düşünülemez. Bir tek fütürist bile böyle bir senaryo üretemez…" savunması yaptı.

Yasal kargonun yasal bir şekilde Suriye uçağı ile Türkiye'ye gönderildiğini savunan Rogozin, "Biz her zaman uluslararası yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz. Suriye'ye silah gönderenlere yoğunlaşmak lazım. Orada yasal hükümet organlarına karşı kullanılmak üzere yasal olmayan şekilde gönderilen silahlar var. Yangına benzinle gitmek sanırım iyi bir seçim değil" ifadelerini kullandı.

"ARAP BAHARI'NI DESTEKLEMEYİN!"

"Arap Baharı'nı desteklemeyi bırakın!" çağrısı yapan Rogozin, "Buradan iyi bir şey çıkmıyor. Arap Baharı, sıcak Arap yazına döndüğünde bundan kimse mutlu olmayacak." uyarısı yaptı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com