Rutkay Aziz iktidara ateş püskürdü!

Rutkay Aziz iktidara ateş püskürdü!
48. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin açılış gecesinde düzenlenen Onur Ödülleri töreninde ödül alan ünlü oyuncu iktidarı çok sert ifadelerle eleştirdi.

48. Uluslararsı Antalya Film Festivali her zaman ki gibi renkli görüntülerle açıldı. Bu yıl, 1979-80 döneminde 12 Eylül Askeri Darbesi nedeniyle verilemeyen ödüllerin de verileceği festivalin açılış gecesinde, yaşam boyu onur ödülleri sahiblerini buldu.

Festivalin ilk gecesinde ödüllendirilen usta oyuncu Rutkay Aziz'nin ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşma salondaki konuklar tarafında ayakta alkışlandı.  

Rutkay Aziz, parasız eğitimi savunduğu için 16 ay hapis yatan gençlerin olduğu ülkemize karşın Şili'de devrim yapan gençlerde var deyince salonda büyük bir alkış tufanı koptu.

BEN BİRAZ DEĞİŞİK KONUCAĞIM

"Ben biraz değişik konuşaçağım izninizle" diyerek söze başlayan Rutkay Aziz şu ifadeleri bulundu:

"Asıl önemli olan sayın başkanımızında (Anlatya Büyükşehir Belediye Başkanı) belirttiği üzere 1979-80 arasında yaşannan sansür ve darbe döneminde ödüllerine kavuşamayan arkadaşlarımızı otuz yıl sonta ödülleriyle buluşmalarıdır. Bu çok ciddi, tarihi örnek alınacak bir adımdır."

FAŞİZM VE DARBE SÜRECİNDEN GEÇEN ÜLKELERE ÖRNEK OSUN

"Bu dönen dünyamızda, faşizm ve darbe sürecinden geçmiş ülkelerin sinemacılarıda bunu örnek alarak kendi ülkelerinde paylaşırlar. Onun içinde o ödül sahibi arkadaşlarımı, ne yazık ki aramızda Ömer Kavur yok, Zeki Ökten yok. Biz dernek olarak sizi yürekten kutluyoruz."

DÖNELİK YAPARSAM ÖDÜLÜMÜ ELİMDEN ALIN

"Ban verdiğiniz ödüle gelince, dillerim hak etmiştir. Yaşadığım sürecede hak etmeye çalışırım. Ola ki, moda deyimle bir döneklik ya da sapma olursa, bu verdiğiniz ödülü özgürce geri alma hakkında sahipsizniz."

ADALETSİZ BİR KALKINMA

"Geçek sanatçılar, üklelerinin ve dünyalarının gerçeklerine tanık olmakla yükümlüdür. Benim Türkiye'de tanık olduğum olay hukukun üstünlüğünün yittiği, adaletsiz bir kalkınma gidişinin hızla yol aldığı, parasız eğitim diyerek pankart açan genç arkadaşımın 16 ay tutuklu kalması ama Şili'de o çocukları devrim yapıyor."

KADIN TEMALI  FESTİVALİ YAPAN ÜLKE KADINA EN ÇOK SİDDETİN UYGULAYAN ÜLKE

"Burada festival kadını tema alyor, ama dünyanın hiç bir yerinde kadın çocuk bu kadar şiddete mağruz kalmıyor. Gothe'nin dediği gibi, 'dünyanın en tehlikeli haki, cehalettin örgütlü eyleme geçme halidir'. Bu da benim üklemin bir gerçeğidir."

SİNEMA, BARIŞI TÜM DÜNYAYA YAYMAKLA YÜKÜMLÜDÜR!

"Dünyanı gerçeğine dönüyorsunuz, savaş çığlıkları, açlık, işgal, sömürü, işte gerçek sanatçı bunlara karşı da yükümlü olmakla sorumludur ve şuna da inanıyorum ki, sinema Şarlo'nun da dediği gibi, -Charles Chaplin'in- gerçek anlamıyla bir barış sanatıdır. Ve sinema kendi içerisindeki barış gerçeğini koruyarak, hem ülkeme hem dünyaya hem de insanlığa aynı zamanda demokrasi, özgürlük ve barışa katkı sağlayacaktır. "

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com