"Rüzgardan daha fazla elektrik sağlayacak" motor geliştirdi

Rüzgardan daha fazla elektrik sağlayacak motor geliştirdi
Gediz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun, yerli teknolojiyle elektrik motoru geliştirdi- TÜBİTAK desteğiyle üretilecek motorun insansız sualtı araçlarında ve savunma sanayiinde kullanılabileceği, rüzgar

Gediz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun, elektrik motoru geliştirdi. TÜBİTAK desteğiyle üretilecek motorun savunma sanayinde, insansız sualtı araçlarında ve rüzgar türbinlerinde kullanılabileceği, rüzgardan yüzde 30 daha fazla elektrik elde edilmesini sağlayacağı belirtildi.

Gediz Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Yrd. Doç. Dr. Uygun'un, dışa bağımlılığa son verecek yeni bir elektrik motoru geliştirdiği, TÜBİTAK'ın da desteklediği bildirildi.

Öncelikle su altı araştırma sistemleri için düşünülen 4 kilowat gücündeki motorun Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı kapsamında 18 ayda seri üretime hazır hale getirilip kullanıma sunulacağı ifade edildi. Yüzde 100 yerli olan teknolojinin, insansız sualtı araçlarında ve savunma sanayinde kullanılabileceği, rüzgar türbinlerinde elektrik üretimini sağlayan alternatör görevi görerek yüzde 30 daha fazla enerji elde edilmesini sağlayacağı kaydedildi.

Yrd. Doç. Dr. Uygun, mevcut rüzgar türbinlerinde kullanılan alternatörlerde, tek rotorlu ve tek dönüşlü sistem üzerinden elektrik elde edildiğini belirterek, "yeni teknolojinin ise çift rotorlu ve çift dönüşlü yapıyı destekler nitelikte olacağını, böylece birim-güç yoğunluğunun artmasıyla verimliliğin yükseleceğini" kaydetti.

Açıklamada, Uygun'un şu sözlerine yer verildi:

"Uzaktan kontrol edilen otonom insansız deniz araçlarıyla sualtında arama ve çeşitli bilimsel incelemeler gerçekleştirilebiliyor. Hem daha güçlü, hem de daha hafif olacak yeni motor sayesinde bu araçlar daha kolay kontrol edilebilecek, manevra kabiliyeti yükselecek. Böylece sualtındaki araştırmalarda araştırmacıların eli güçlenecek, daha hızlı ve daha iyi sonuçlar alınabilecek. Bu motor, denizaltılardan atılan torpillerde de kullanılabilme özelliğine sahip. Daha yüksek itiş gücü sağlayarak taarruz torpillerinin hızını, dolayısıyla da menzilini artıracak. Bu yönüyle de savunma sanayinde tercih edileceğini düşünüyoruz."

Muhabir: Halil Şahin
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com