Saab’ın yeni sahibi logosunu kullanamayacak

Saab’ın yeni sahibi logosunu kullanamayacak
NEVS logonun ve Saab isminin kullanma hakkı üzerindeki engeli kaldırmaya çalışıyordu.

Saab'ın yeni sahibi National Electric Vehicle Sweden AB (NEVS) İsveçli otomobil yapımcısının varlıklarının büyük bölümünü satın almak için anlaştığını, ama markanın aslan gövdeli ejderha başı logosunu kullanamayacağını söyledi.NEVS'in kamyon yapımcısı Scania ve savunma ve uçak-uzay grubu Saab ile logoyu kullanmama konusunda anlaşmaya varmasının ardından, ana üretim fabrikasını da içeren anlaşma son halini aldı.

1947'den bu yana otomobil üreten Saab 2011'in sonunda, yani General Motors'un Hollandalı spor otomobil grubu Spyker'a satmasından iki yıldan az süre sonra iflas etmişti.

18 AY İÇİNDE PİYASAYA SÜRÜLECEK

Saab otomobillerini temel alan elektrikli araçlar üretmeyi planlayan NEVS, alımın tamamlanmasının üretimin başlamasına yönelik süreci hızlandıracağını söyledi.NEVS başkanı Karl-Erling Trogen yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 18 ay içinde Saab 9-3 teknolojilerini ve yeni teknolojili bir elektrikli güç aktarım sistemini temel alan ilk elektrikli aracımızı piyasaya sürmeyi planlıyoruz" dedi.

NEVS Çin'deki devlet yetkililerinin, elektrikli araçlara büyük yatırım yaptığını gördüğü için, Çin pazarına yönelik otomobiller üretmeyi amaçlıyor.

NEVS'in bütün hisseleri, National Modern Energy Holdings Ltd. şirketinin. Bu şirketin kurucusu ve birincil sahibi de Çinli-İsveçli iş adamı Kai Johan Jiang.

Jiang yaptığı açıklamada, "İlk elektrikli aracımızın tasarımı ve geliştirilmesi Çin ve Japonya'da uzun zamandır devam ediyor ve artık üretim tesisleri de bize geçtiği için, geliştirmeye Trollhattan'daki çalışma alanında (Saab fabrikasında) devam edebileceğiz" dedi.

Saab gıpta edilen markasına ve sadık hayran kitlesine rağmen yıllarca, büyük rakiplerine karşı ayakta kalmakta zorlandı. Spyker otomobil yapımcısını 2010'un başlarında satın almış, ama çok geçmeden finansman sorunları yaşamış ve aylarca Çinli şirketlerle anlaşmalar yapmaya çalışmıştı.

Lisanslama haklarını koruyan ve Çin'de devletin elindeki otomobil yapımcısı SAIC Motor Corp Ltd ile bir ortaklığı olan GM, geçen yılın sonlarında diğer Çinli şirketlerle anlaşmaları engellemişti.

GM'nin kasten Saab'ın iflas etmesine izin verdiğini söyleyen Spyker, GM'ye 3 milyar dolar tazminat davası açtı. GM bu suçlamaları reddetti.

Spyker ayrıca Saab yatırımcısı Zheijang Youngman ile de, Saab için geliştirilen ve şu anda Youngman'in elinde bulunan bir platformu ve teknolojiyi temel alan üst seviye otomobiller üretilmesi için bir anlaşma yaptı. (BRK)

ntvmsnbc

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Otomotiv sektöründe şok karar26 Şubat 2014 Çarşamba 10:14
 • Porsche'un ilk modeli ahırdan çıktı30 Ocak 2014 Perşembe 13:31
 • Otomotiv sektöründe bıçak kemiği kesti26 Ocak 2014 Pazar 14:28
 • Aracınız için daha az vergi ödemek ister misiniz?06 Ocak 2014 Pazartesi 08:41
 • Araç sahipleri dikkat!16 Aralık 2013 Pazartesi 17:15
 • LPG'ye rekor zam geldi03 Aralık 2013 Salı 09:40
 • İkinci el otomobil alacaklar dikkat!29 Kasım 2013 Cuma 23:23
 • Araç sahipleri dikkat07 Kasım 2013 Perşembe 20:41
 • İstanbul trafiğine bir tek bu araç çözüm olur07 Kasım 2013 Perşembe 15:35
 • Otomobil tutkunlarına müjde05 Kasım 2013 Salı 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com