Saadet Zinciri Quest.net Hala Faaliyette! Hani Kapatılmıştı?

Saadet Zinciri Quest.net Hala Faaliyette! Hani Kapatılmıştı?
Kamuoyunda çıkan haberler üzerine faaliyeti durdurulan Quest.net'in isim değiştirerek çalışmalarını sürdürdüğü ortaya çıktı...

İnternet aracılığıyla gençleri zengin etme vaadinde bulunan Hong Kong menşeli Quest.net sitesi, Sanayi Bakanlığı'nın tüm uyarılarına rağmen faaliyetlerine bu defa Qnet adı altında devam ediyor. Bakanlığın, şirketin Türkiye'deki işlemlerinin Tüketici Kanunu'na aykırı olduğuna ilişkin raporu da Quest.net'in faaliyetlerini durdurmada etkili olamadı. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, mayıs ayında bu şirkete üye yaptıkları gerekçesiyle 54 kişiyi gözaltına almış, bunlardan 18'i tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Zaman, 21 Şubat 2010 tarihinde yaptığı haberde, quest.net sitesinin 'Titan' benzeri bir yapılanma olduğu yönündeki iddiaları gündeme getirmişti. Haberin ardından sanayi ve maliye bakanlıkları konuya el atarak geniş çaplı bir inceleme başlatmıştı. Bakanlıkların incelemelerinin ardından şirketin yasa dışı yollarla yurtdışına para aktardığı tespit edilmiş, Türkiye'deki faaliyetlerine son verilmişti. Ancak bu olayın üzerinden birkaç ay geçmesine karşın şirketin isim değişikliği yaparak ülkedeki faaliyetlerine yeniden başladığı belirtiliyor. Şirket liderlerinin, üyelerine İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) sicil kaydı yaptırdıklarını belirterek, "Yasal yoldan hiçbir sorunumuz kalmadı. İçiniz rahat olsun. Önceki Quest.net ile de bir bağlantımız yok." dedikleri öğrenildi. Grup, ayrıca belli bir sayıya ulaştıktan sonra bulundukları bölgede ofis açıp kiraları da ortaklaşa ödüyor. Üyeler, sisteme dâhil ettiği her üç kişi için de 300 TL para alıyor. Bir önceki sistemde bu rakam 250 dolardı. Edinilen bilgiye göre; İstanbul'un Anadolu yakasında neredeyse her ilçede şirketin ofisleri bulunuyor. Akşamları iş çıkışıyla birlikte ofislerde aşırı bir yoğunluk yaşanıyor. Özellikle grup liderleri, akşam toplantılarında üyelere ve yeni katılımcılara Qnet'in geleceği ile ilgili bilgiler vererek halkayı genişletmeye çalışıyor. Yeni üye yapılmak için ofise getirilen kişilerde, önce liderlerle tanıştırılıp, 45 dakika kadar süren bir tanıtımın ardından oradaki sistemden kayıt yaptırıyor. Ayrıca grup liderleri de sistemi yasal göstermek için yoğun çaba sarf ediyor. Kimlik bilgileri, adres, kredi kartı bilgileri başta olmak üzere önemli bilgileri vermeyen kişiler, sisteme dahil edilmiyor. Bilgilere sadece merkezi yönetim ulaşabiliyor, onun dışında her üyenin özel şifresi bulunuyor ancak bu, güvenlik endişelerini ortadan kaldırmaya yetmiyor. Ayrıca ilk girişte sisteme dahil edilmek için de her birey 15 TL kayıt parası ödüyor. Sonra 'tatil paketi, konuşma paketi ve enerji ürünleri' başta olmak üzere birkaç farklı tercihin olduğu üç paketten biri müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Zaman

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com