Saanen keçisi tavsiyesi

Saanen keçisi tavsiyesi
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde kamu kuruluşunda çalışan işçilere Saanen keçisi beslemeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde kamu kuruluşunda çalışan işçilere Saanen keçisi beslemeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.
Evinde 4 tane saanen keçisi beslediğini söyleyen kamu kurumunda işçi olarak çalışan Ahmet Özdemir, (55) “ Evimde Saanen keçisi beslemeye bir yıl önce gebe bir keçi alarak başladım. Şu an keçi sayısı 3 dişi bir teke olmak üzere 4'e çıktı. Ailemin et ve süt ihtiyacını karşıladığım gibi sütünü komşular adeta kapışıyor. Uzmanlar anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğunu söylüyorlar. Benim 3 torunum onların sütüyle büyüdüler ve hepsi de sağlıklılar. Ayrıca keçi sütü dondurma yapımında da aranılan bir süt çeşidi. Saanen keçisi evcil, hassas ve sahibine sadık bir hayvan. Günde 2–5 kilo arası süt veriyor. Yavrulama dönemleri dışında bir keçiden yılda ortalama 500 kilonun üzerinde süt alınabilir. Ayrıca 5 ayda bir doğum yapıyor. Arada bir ikiz veya üçüz doğuruyor. Özellikle geçim sıkıntısı çeken her aileye gerekli olduğunu düşünüyorum. Saanen keçisinin hem etinden hem de sütünden yararlanabilirler. Bakımı da oldukça kolay ve kar getirici bir hayvan. Ne verirsen yiyorlar. Ancak saatinde bakacak saatinde sağacaksın. Alıştıkları kişinin haricindekine sütünü sağdırmazlar. Çok temiz hayvanlardır. İdrarlarını yaparken bile üzerlerine sıçramasını önlemek için arka ayaklarını ön ayaklarının arasına alırlar. Ormanlık ve dağlık arazi aramıyorlar. Herkes evinde rahatlıkla besleyebilir “ diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com