Saat uygulamasında son karar verildi!

Saat uygulamasında son karar verildi!
Enerji Bakanı kış saati uygulamasına bu sene de devam edileceğini açıkladı.

Geçen sene son kez uygulanacağı söylenen kış saati uygulamasına devam kararı alındı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın açıkladığı kararla yaz saati uygulaması 27 Kasım'da sona erecek.

Bakanlık olarak sürekli yaz saati uygulamasının enerji açısından daha tasarruflu olduğunu geçmişte belirttiklerini söyleyen Bakan kış saatine geçmeyi başlangıçta istemediklerini ancak yapılan genel değerlendirmeler sonucu ortak kararın yaz-kış saat uygulamalarının devam etmesi yönünde olduğunu açıkladı.

"Bu konuyu Bakanlar Kurulu'na da sunduk. Fakat bu konunun gerek Avrupa Birliği süreci gerekse bir kısım ticari hususlar ve borsalarla ilgili daha senkron bir halde olması istendi. Bunun gibi diğer faydaların enerji tasarrufundan daha az olmadığı söylendi. Konunun sadece enerji tasarrufu boyutu yok, birçok argümana bakılarak buna karar veriliyor.  Dolayısıyla saatlerin ileri-geri alındığı mevcut uygulamanın devamı yönünde karar alındı. Biz de Bakanlar Kurulu'nun bu şekliyle aldığı karar doğrultusunda mevcut uygulamaya devam edeceğiz." diyen Bakan Taner Yıldız aynı teklifin seneye de tekrar değerlendirileceğini sözlerine ekledi.

Basın mensuplarının ileri saat uygulamasıyla ilgili sorularını yanıtlayan Yıldız, şöyle konuştu:

"İleri saat uygulamasıyla alakalı biz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak görüşlerimizi bildirdik. Bakanlar Kurulu'nda diğer bakanlıklarla da tabi değerlendiriliyor. Bizim görüşümüz enerji tasarrufu açısından artık yeknesak bir hale gelmek. Ama bu yıl içerisinde yine ileri ve geri saat uygulamaları yapılacak, önümüzdeki yıl için de tekrar değerlendireceğiz."

Bu karara göre 27 Ekim Pazar gecesi saat 03:00'te saatler bir saat geri alınacak. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com