Sabah-ATV'nin Satışı Hükümsüzdür

Sabah-ATV'nin Satışı Hükümsüzdür
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran TBMM'ye verdiği soru önergesinde, AT-Sabah'ın satış işlemlerinin gerçekleşmemiş sayılabileceği uyarısında bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yanıtlanması amacıyla hazırladığı soru önergesini TBMM'ye sundu.

Umut Oran, önergesinde, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un "Hisse, şirket devri ve birleşme" başlıklı 20. maddesine göre;  "Yayın lisansı verilen bir anonim şirketin hisse devirleri, devir tarihinden itibaren otuz gün içinde, ortakların ad ve soyadları ile hisselerin devri sonucunda oluşan ortaklık yapısı ve oy payları hakkındaki bilgilerle birlikte Üst Kurula bildirimesi" gerektiğini anımsattı.

YASA VE YÖNETMELİĞİ ANIMSATTI

Kanunun aynı maddesine göre "Şirket devir veya birleşme işlemlerinden önce Üst Kuruldan gerekli bilgi ve belgelerle izin alınması ve devir veya birleşme işleminin gerçekleşmesinden sonra otuz gün içinde Üst Kurula bildiriminin zorunlu" olduğunu da vurgulayan Umut Oran, "Medya Hizmet Sağlayıcı Kuruluşlar İle Platform Ve Altyapı İşletmecilerinin Uymaları Gereken İdari Ve Mali Şartlar Hakkında Yönetmelik'in 15. maddesine göre 'Yayın lisansı verilen bir anonim şirketin hisse devirleri, devir tarihinden itibaren otuz gün içinde, ortakların ad ve soyadları ile hisselerin devri sonucunda oluşan ortaklık yapısı ve oy payları hakkındaki bilgilerle birlikte Üst Kurula bildirilir' hükmü de yer almaktadır" dedi.

 BİLDİRİM YOKSA SATIŞ DA HÜKÜMSÜZDÜR

"Bu bildirimin yapılmaması halinde ilgili şirket devir veya birleşme işlemi baştan itibaren yok sayılacak yani devir gerçekleşmeyecektir" diyen Umut Oran, Arınç'a şu soruları yöneltti:

 SATIŞ ONAY TARİHİ 19 Aralık 2013

 - Rekabet Kurumu, Sabah-ATV'nin satışına 19 Aralık 2013 tarihinde ara kararıyla onay vermesine karşın hisse satışı henüz gerçekleşmedi mi?

- ATV isimli televizyon kanalının hisselerini devralan Zirve Holding ortakların ad ve soyadları ile hisselerin devri sonucunda oluşan ortaklık yapısı ve oy payları hakkındaki bilgileri Radyo Televizyon Üst Kurulu'na kanunda belirtilen 30 günlük süre içinde bildirmiş midir? Bu bildirimin tarihi ve sayısı nedir?

 KÜNYEDE NİYE SAHİPLERİ YOK?

- Bu bildirim yapılmışsa ATV'nin künyesinde yeni ortalık yapısı neden yer almamaktadır?

 BUGÜN İTİBARIYLA SHİPLERİ KİMLERDİR?
 - Sabah-ATV'nin bugün itibariyle sahipleri/ortakları kimlerdir?

 MASAK'A BİLDİRİMDE BULUNDUNUZ MU?

 - Bugün itibariyle Sabah-ATV'nin sahiplik yapısı bilinmiyorsa bu konuyla ilgili olarak MASAK'a bildirimde bulunuldu mu? (MCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com