Sabahattin Zaim Üniversitesi ile Universiti Utara Malaysia arasında işbirliği

Sabahattin Zaim Üniversitesi ile Universiti Utara Malaysia arasında işbirliği
İki üniversite, öğrenci değişim programları, sempozyumlar ve ortak akademik araştırmalar gibi pek çok çalışmaya imza atacak

İSTANBUL (AA) - İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ), Malezya'nın önemli üniversitelerinden Universiti Utara Malaysia (UUM) ile mutabakat anlaşması imzaladı. 

İZÜ'den yapılan açıklamaya göre, UUM Rektörü Prof. Dato'Wira Dr. Muhammed Mustafa İshak ile İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut'un katıldığı imza töreni, Halkalı Merkez Kampüsü'nde yapıldı. 

Anlaşma kapsamında iki üniversite, önümüzdeki akademik yıl öğrenci ve akademisyen değişim çalışmalarına başlayacak, ortak master ve doktora programları, sempozyumlar ve araştırma projelerine imza atacak. 

Akademik çalışmalar, işletme, uluslararası ilişkiler, İslami ilimler, Beytu'l Makdis çalışmaları, ekonomi ve finans özellikle de İslam ekonomisi ve finansı alanlarında olacak. 

Törende konuşan Bulut, Avrupa ve Amerika'nın yanında üniversitenin uluslararasılaşma çalışmalarının temel yönelim alanlarından birinin Asya olduğunu kaydetti.

Asya çalışmalarında başlangıç noktası olarak Malezya'yı seçmelerinin bazı nedenleri olduğuna dikkati çeken Bulut, "Malezya ekonomik ve teknolojik yönden İslam ülkeleri arasında yıldızı parlayan bir ülke. Ayrıca 2020'lere doğru yeni ekonomik merkez, Atlantik'ten Asya'ya kayacak" ifadelerini kullandı.

Tarihsel bir perspektif sunan ve Osmanlı Devleti'nin zayıfladığı dönemden sonra sömürgeleşen bölgelerden birinin de Malezya olduğunu belirten Bulut, "Osmanlı asırlarca Asya, Afrika ve Avrupa'nın önemli topraklarına hükmetti, sahneden çekildikten sonra dengeler değişti. Sömüren ve sömürgeleşen ülkeler gördük. Sömürgeleşen ülkelerden biri de Malezya oldu. Ancak Malezya bağımsızlığını kazandıktan sonra ekonomi ve teknolojide Asya'nın yıldızı haline geldi. Türkiye özellikle son 10 yılda politika ve ekonomide büyük gelişme gösterdi. Bu gelişmenin Ar-Ge, bilim ve teknolojide de olması için üniversitemiz akademisyenleri ve araştırmacılarına büyük görevler düşüyor" değerlendirmesinde bulundu.

UUM Rektörü Prof. Dato'Wira Dr. Muhammed Mustafa İshak ise İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi iki ülkenin üniversiteleri arasında imzalanan anlaşmanın önemine dikkati çekti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Malezya ziyaretinde iki ülke arasında yükseköğretim fırsatlarının değerlendirilmesi gerektiğini vurguladığını hatırlatan İshak, anlaşma ile üniversiteler kadar iki ülke ilişkilerinin de güçleneceğini aktardı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com