Sabah'tan bir gazeteci daha kovuldu!

Sabah'tan bir gazeteci daha kovuldu!
Gezi Parkı olayları sonrası hükümeti eleştiren Yavuz Baydar kovuldu.

Gezi Parkı olayları ile başlayan gazeteci kıyımı dur durak bilmeden devam ediyor. Son kurban ise Yavuz Baydar oldu. Süreçte eylemcilerin haklılığını savunan ve gazetesi Sabah'ta hükümeti eleştiren Baydar son iki yazısını gönderdiği halde yayınlanmamış ve süresiz izne gönderilmişti. Dönüşünde ise (dün) işine son verildi.

Sabah gazetesindeki yazıları Gezi Parkı eylemleri süresince iki kez sansürlenen Okur Temsilcisi Yavuz Baydar’ın işine son verildi.

Son yazısında Gezi Parkı eylemcilerine polis müdahalesi ardından gazetede atılan "Günaydın Gezi" manşetini eleştiren okur mektuplarına yer veren Baydar'ın daha sonra gazeteye gönderdiği iki yazısı yayımlanmadı.

Yavuz Baydar'ın her pazartesi yayımlanan "Okur Temsilcisi" köşesi yazısını göndermesine rağmen 24 Haziran 2013'te boş bırakılırken, Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak aynı gün Baydar'ın 'Gezi' yazısını kendi köşesinde eleştirdi. Yazısına “Gezi Parkı olaylarında sergilediğimiz duruş nedeniyle bazı çevreler çok üstümüze geldi. Bu baskılardan etkilenen bazı yazarlarımız da 'Liberter' bir havaya girdi" diyerek başlayan Şafak, Yavuz Baydar'a "Sabah okuru olmayanları Sabah okuru ve çoğunluk gibi sunmayın" diyerek seslenen bir okur mektubuna köşesinde yer verdi.

Sürecin ardından izne ayrılan Baydar'ın "Türkiyede medya patronları demokrasinin altını oyuyorlar" başlıklı yazısı New York Times'da hem İngilizce, hem de Türkçe yayımlandı. Baydar, medya patronlarının aldığı kamu ihalelerinden bazı gazetecilerin otosansür eğilimine kadar Türkiye medyasının mevcut durumunu farklı açılardan örneklerle değerlendirdi.

Baydar, izin süresi dolduktan sonra 23 Temmuz 2013'te Sabah'ta yayımlanmak üzere "medyada bağımsız özdenetimin önemi ve gazetelerin kurumsal itibarı için ombudsmanlığın neden gerekli olduğunu" ve "genel yayın yönetmeni ile okur temsilcisinin arasında hiyerarşik bir müdahale ilişkisi bulunmadığını" vurgulayan bir yazı kaleme aldı. Ancak, Sabah yönetimi Baydar’ın ikinci yazısına da gazetede yer vermedi.

İki yazısı sansürlenen Yavuz Baydar’ın Sabah’la ilişkisine bugün (23 Temmuz 2013) son verildi. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com