Sabancı Suikasti

Sabancı Suikasti
Belçika Heyeti hükümlü Ercan Kartal'ı sorguluyor...

Özdemir Sabancı suikastına yönelik çalışma yapmak üzere Belçika'dan gelen adli heyet, Sabancı suikasti hükümlüsü Ercan Kartal'ı sorguluyor. Heyet, suikast günü Sabancı Holding'te görev yapan 11 kişinin ifadesine de "görgü tanığı" sıfatıyla başvurdu.

Belçika'dan gelen bir heyet, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde suikast günü Sabancı Holding'te görev yapan 11 kişi ile Özdemir Sabancı'ya suikast talimatını verdiği gerekçesiyle müeebbet hapisle cezalandırılan DHKP-C lideri Ercan Kartal'ı sorguluyor.

Heyet, Hamdi Erdoğan, Dursun Bozkurt, Ahmet Şahin, Murtaza Deveci, Ali Yalçın, Dilek Uğurgel, Namık Göksu, Mustafa Gürses, Şerif Ertekin, Dursune Altaş, Ömer Pehlivanoğlu'nu, "tanık" sıfatıyla dinliyor. 11 kişinin ifadelerinin tamamlanmasının ardından savcının odasına Ercan Kartal'ın alınması bekleniyor.

Belçika heyetine ifade verenlerden Murtaza Deveci'nin holdingte temizlikçi, Dilek Uğurgel'in santral memuru, Ömer Pehlivanoğlu'nun güvenlik müdürü olarak görev yaptığı, Namık Göksu'nun ise Sakıp Sabancı'nın sağ kolu olduğu öğrenildi.

GEÇEN YIL ŞUBAT'TA GELİP İNCELEMEDE BULUNMUŞLARDI

2007 yılının Eylül ayında Belçika Yargıtayı'nın aldığı "Fehriye Erdal Türkiye'de işlediği suçlar çerçevesinde Belçika'da yargılanabilir" kararının ardından, Şubat 2008'de Brüksel'den bir heyet Türkiye'ye gelmişti. Heyet, Özdemir Sabancı suikastında katilleri içeri sokan Fehriye Erdal'ın yargılanmasıyla ilgili Ankara ve İstanbul'da adli yardım almıştı. Belçikalı heyetin ilk durağı Ankara olmuştu. Heyet, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Aykut Kılıç ile görüştükten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'nün terör ve istihbarat birimlerinden uzmanlarla bir araya gelmişti.

SABANCI HOLDİNG VE İSTANBUL ADLİYESİ'NDE İNCELEME

Daha sonra İstanbul'a gelen heyete, Sabancı Holding binası gezdirildikten sonra, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda DHKP-C'nin Türkiyede yaptığı terör eylemleri ile ilgili detaylı bir slayt gösterisi izlettirilmiş, Sabancı Suikastı Soruşturması'na ilişkin 5 klasörün de fotokopileri verilmişti. Sunumun ardından, Sabancı Suikastı'nda yer alan ve Belçika'da bulunan zanlıların Türk mahkemelerince yargılamalarının yapılması için iadeleri istenmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com