Sabancı'dan yolsuzluk davasına ilk yorum geldi

Sabancı'dan yolsuzluk davasına ilk yorum geldi
Güler Sabancı "ortaya çıkan durumu endişeyle izliyoruz" dedi

Türkiye'yi sallayan yolsuzluk davasıyla ilgili ülkenin lider şirketlerinden hiçbir ses gelmiyordu. İktidarla karşı karşıya gelmemeye çalışan şirketlerden Sbancı sonunda bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı "Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ve bu iddialar sonucunda ortaya çıkan gelişmeleri endişe ile izliyoruz" dedi. Holding açıklamasına göre Sabancı, Sabancı Topluluğu çalışanlarına yönelik yeni yıl mesajı yayımladı. Sabancı, mesajında 2013 yılının hem dünyada hem de Türkiye'de ciddi sorunlarla karşı karşıya gelinen zor bir yıl olduğunu kaydetti.

Mayıs sonunda başlayan Gezi olaylarının toplumda mevcut bazı gerilimlerin dışavurumuna sahne olduğunu dile getiren Sabancı, olayların sonuna doğru istenmeyen olaylar olsa da gençlerin barışçıl eylemleri, yaratıcılığı ve biraradalığının toplumda demokratik bilincin ulaştığı boyutu gösterdiğini ifade etti.

Yıl sonuna doğru yeterli sayıda olmasa da kamu vicdanını rahatsız eden tutuklulukların bazılarına son verilmesinin memnuniyet verici olduğunu bildiren Sabancı, şu görüşlere de yer verdi:

"Son günlerde gündeme gelen yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ve bu iddialar sonucunda ortaya çıkan gelişmeleri endişe ile izliyoruz. Bu gelişmelerden Türkiye'nin olumsuz etkileneceği kaygısını taşıyoruz. Bununla birlikte Türkiye'nin bu sorunlardan demokrasisini güçlendirerek çıkacağına inanıyoruz. Yargının bağımsızlığına ve şeffaflığına özen gösterilmesini ve yargılamanın hukukun üstünlüğüne olan güvenimizi destekleyecek şekilde gerçekleşmesini bekliyoruz. Demokrasilerde bazı zor anları ve çıkmazları aşmanın yolu, özgürlük ve güvenlik içinde yapılan seçimlerdir. Ülkemiz için 2014'ün yapılacak seçimlerin katkısıyla, istikrar ve toplumsal barışa ulaşacağımız bir geçiş yılı olmasını diliyorum. Seçimler sürecinin yaşadığımız sorunlara da somut çözüm önerileri getirecek, karşılıklı saygı ve hoşgörü içinde, çağdaş bir demokrasi özlemine uygun biçimde seyretmesini diliyoruz. Son günlerde canlanmaya başlayan Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği için gerekli çalışmaların yapılmasını çok önemsiyoruz. Çünkü ülkemizin evrensel değerlerle gelişmiş demokrasiyi hakettiğine inanıyoruz. Toplumsal barış ve hoşgörünün sağlayacağı güven ortamının, Türkiye'nin iç tasarruf oranını artıracağı, yatırımlarımızı güçlendireceği, milli gelir ve istihdamda büyümenin aşırı bir cari açık oluşmadan hızlanmasını sağlayacağı kanaatindeyiz. Böylece Türkiye'miz için 2014 yılının daha hızlı ve sürdürülebilir biçimde büyüyen bir ekonomiye ve daha mutlu bir topluma giden yolda, 2023 hedefine kararlı yürüyüşümüze de güç katmasını temenni ediyoruz." (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com