Sabih Kanadoğlu HSYK Seçimlerini İptal Ettirecek!

Sabih Kanadoğlu HSYK Seçimlerini İptal Ettirecek!
YARSAV'ın hezimetiyle sonuçlanan seçimlerin yankısı sürüyor, Sabih Kanadoğlu seçimlerin iptalini istedi.

HSYK seçimleri bitti ama tartışmalar bitecek gibi değil. YARSAV'ın hezimetiyle sonuçlanan seçimlerin yankısı sürüyor. 2007'deki Köşk seçimlerinde 367 şartını ortaya atarak gündemi allak bullak eden Sabih Kanadoğlu devreye girdi.

YARSAV üyesi de olan emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Yüksek Seçim Kurulu'nu (YSK) ve Danıştay'ı seçimleri iplal etmeye çağırdı. Şimdi gözler YSK'ya çevrildi. Düne kadar YSK'ya seçimle ilgili itirazın gelmediği belirtiliyor.

12 bine yakın yargı mensubunun katıldığı seçimlerin şaibeli olduğunu savunan YARSAV ve Kanadoğlu karşı atağa geçti. Kanadoğlu'na göre Bakanlık tehditle liste hazırlattı. Zaman gazetesi seçim sonuçlarıyla ilgili kaybeden tarafın açıklamalarına yer verdi.

ANADOĞLU: ANAYASAYA AYKIRI

Metin Arslan imzalı haberde emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun açıklamaları vardı: "Bu seçim, yapılan anayasa değişikliklerine de aykırıdır. YSK ve Danıştay, yani Türk yargısı, bu ayıbı silme gücünde ve yetkisindedir."

BAKANLIK TEHDİTLE LİSTE HAZIRLATTI İDDİASI

Adalet Bakanlığı'nın 'tehdit, baskı, cezalandırma, ödüllendirme yollarını kullanarak liste hazırladığını' ileri süren Kanadoğlu, iddialarına şöyle devam etti:

"Sözde yargıda özgürlük ve demokrasi yönünden ilerleme hedefinin ne kadar boş ve gerçek dışı olduğu kanıtlandı. Yargı dışı güçler, siyasi iktidarla birleşerek Türk yargısında onarılmaz yaralar açmışlardır. "

"MÜCADELEMEZİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Yarsav Başkanı Emine Ülker Tarhan sonuçları içine sindirebilmiş değil. Haberde Tarhan'ın Adalet Bakanlığı'nı hedef alan sözlerine yer verildi. Tarhan'ın açıklamaları mücadalenin yeni başladığını gösteriyor:

"Bakanlık ve iktidarın tüm olanaklarını kullanarak dikte ettiği bir liste var. 'Evet' çıkmadan adliyelerde dolaşan bir listeden söz ediyoruz. Bir siyasi partinin listesi söz konusudur. Yargıyı ele geçirme projesi aslında çok baştan yapılan bir çalışmanın ürünüdür. Biz, mücadelemizi sürdüreceğiz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com