SABRİ ÜLKER VEFAT ETTİ

SABRİ ÜLKER VEFAT ETTİ
SABRİ ÜLKER VEFAT ETTİ

Ülker'in kurucusu Onursal Başkan Sabri Ülker, 92 yaşında İstanbul'da vefat etti. İSTANBUL (ANKA) - Ülker'in kurucusu, Onursal Başkan Sabri Ülker, 92 yaşında İstanbul'da vefat etti. Ülker'in cenazesi yarın (13 Haziran 2012, Çarşamba) Fatih Camii'nde öğlen namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Eski Kozlu Mezarlığı'na defnedilecek.
Cumhuriyet'in ilk kuşak sanayicilerinden ve girişimcilerinden olan Sabri Ülker, 1920 yılında Kırım'da doğdu. Çocukluk dönemi, Kırım'daki Sovyet ihtilalinin etkisiyle oldukça zor geçen Ülker'in ailesi 1929 yılında Türkiye'ye göç ederek İstanbul'a yerleşti. İstanbul'a 9 yaşında gelen Ülker, Kadırga İlkokulu'na, ilkokuldan sonra İstanbul Erkek Lisesi'ne kaydoldu. Orta ikinci sınıfta iken parasız yatılı sınavını kazanarak Bilecik Lisesi'ne gitti. Ortaokulu Bilecik'te, liseyi Kütahya'da okudu. Yüksek öğrenim için Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Mekteb-i Âli'sine kaydolduğunda 2. Dünya Savaşı da başladı. Sabri Ülker, yüksek öğrenimini bitirdiğinde, savaş da sona erdi.

-1944'DE EMİNÖNÜ NOHUTÇUHAN'DA BİSKÜVİ ÜRETİMİNE BAŞLADI-

Savaş yıllarında bisküvinin tadını unutan çocuklar için Ağabeyi Asım Ülker'le birlikte bisküvi üretmeye karar vererek, 1944'de Eminönü Nohutçu Han'da küçük bisküvi atölyesi açtı. Asım ve Sabri Ülker, 100 metrekarelik bu atölyede ilk yıl günde 200 kilo bisküvi üretti. Bu bisküvi fabrikası daha sonra Davutpaşa'daki yerine taşındı. 1970'te halka açık bir şirket olan Anadolu Gıda'yı Ankara'da kurdu. 1974'te Ülker'de ilk bisküvi ihracatını başlattı. 1979'da İstanbul'da kurulan ikinci fabrikayı çikolata üretimine tahsis etti. Aynı yıl, uluslararası firmalarla rekabet edebilmek için büyük bir öngörüyle Ülker'de Araştırma ve Geliştirme departmanını kurdurdu. 1980'lerden itibaren Ülker'in üretim çeşitliliğinin zenginleşmesini sağladı. Aynı senelerde Ülker'in dünyaya entegre olmasına ön ayak oldu. 1992'de bitkisel-endüstriyel yağ ve margarin sektörüne girme kararı aldı. 1996'da da süt endüstrisine girildi. 2000 yılında Ülker'in onursal başkanlığını üstlenen Sabri Ülker, yönetim bayrağını Holding İcra Kurulu Başkanı Murat Ülker'e devretti. Ülker, TEMA Vakfı'nın kurucuları arasında da yer aldı. Sabri Ülker'in kurucusu olduğu ve Ülker'in de içinde bulunduğu Yıldız Holding, 2012 yılı itibariyle Türkiye dahil 10 ülkede üretim yapan, 55 fabrika ve 300 markası olan, 80'in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren bir holding olarak ekonomiye katkıda bulunuyor. (ANKA)
(HMD/ÖZK) (İstanbul)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com