Sabuna ve duş jellerine dikkat

Sabuna ve duş jellerine dikkat
Duş jeli ve sabunun kadında bulaşıcı cinsel enfeksiyonlara neden olabileceği belirtildi. Uzmanlar bu gibi ürünlerin ayrıca narin dokulara zarar verebileceği uyarısı yaptı.
Kadınların mahrem yerlerini yıkarken duj jeli ve sabun kullanmasının cinsel yolla bulaşan enfeksiyon kapma riskinin yüksek oladuğu belirtildi. California Üniversitesi (UCLA) uzmanları sabun ve yağlayıcıların hassas dokulara zarar verebileceğini ve herpes, klamidya ve HIV kapma riskini artırdığını ifade etti. Bu konuda araştırma yapan ekibin başında olan Joelle Brown bu ürünleri kullanmanın vajinozis bakteri ve cinsel bulaşıcı enfeksiyon riskini artırdığını söyledi. 
 
Dr. Brown ve ekibi, Los Angeles'ta 141 kadının kullandıkları ürünler ve vajinal enfeksiyon testleri verilerini karşılaştırdı. Uzmanlar bu kadınların yüzde 66'sının mahrem bölgeleri için yağlandırıcı ve temizleyiciler kullandığını tespit etti. Araştırmanın sonunda yağ, vazelin gibi özel olarak bu bölgelerin temizliği için üretilmeyen ürünleri kullanan kadınlarda çok büyük olasılıkla bakteri enfeksiyonu görüldü. Obstetrics and Gynaecology dergisinde yayımlanan araştırmada pertol ürünü jel ve yağlandırıcı kullanan kadınların yüzde 40'ında vajinozis bakterisisi görüldü. Petrol ürünü jel içermeyen ürünleri kullananlarda bu oran yüzde 18 olarak belirlendi.
 
Yağ kullananların yüzde 44'ünden mantar çıktı. Kullanmayanlarda ise bu oran sadece yüzde 5. Uzmanlar bu tip ürünlerin iç bölgelerdeki pH dengesini bozduğu ve zarar veren organizmalara açık hale getirdiğini belirtti. Normalde bu bölgenin iyi ve kötü bakteri sisteminin ayarlanmış olduğunu kaydeden uzmanlar asit üreterek bakteri ve virüslete karşı koruma görevi gördüğünü kaydetti. Doktorlar kadınların mahrem yerlerinin iç bölgelerini yıkamasını önermiyor. Çünkü bakteri dengesinin bozulmasıyla enfeksiyonlara karşı korumasız bırakıldığını söylüyorlar. 
 
Boston'daki  St. Elizabeth Tıp Merkezi'nden Dr. Michael Zinaman vajinanın içindeki bakteri dengesinin evrimsel olarak koruma getirdiğini ve yıkanmaması gerektiğini söylüyor. vazelin üreticisi Unilever ise ürünlerinin sadece dış bölgeler için üretildiğini ve bunu da paketlerde tüketicilere duyurduklarını belirtti. 
 
Dr. Brown iç bölgeler için tasarlanmış cinsel yağlandırıcıların enfeksiyon riskini artırdığına yönelik bir bulguya rastlamadıklarını söyledi. Ancak üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerektiğine vurgu yaptı.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'Mis gibi kokmak' isterken sağlığınızdan olmayın09 Ekim 2014 Perşembe 11:55
 • Yeni Trend ıslak makyaj09 Ekim 2014 Perşembe 11:33
 • Estetikte bu yılın Top 5′i29 Ağustos 2014 Cuma 16:29
 • Ölümle tehdit edilen 5483 kadın, bugün oy kullanamayacak10 Ağustos 2014 Pazar 12:30
 • Cinsel saldırılarda yüzde 47 artış08 Ağustos 2014 Cuma 15:01
 • Öz kızına 10 yıl boyunca tecavüz etti07 Ağustos 2014 Perşembe 13:26
 • Kadın cinayetinde skandal karar31 Temmuz 2014 Perşembe 12:15
 • Canlı yayında doğum yapacaklar05 Haziran 2014 Perşembe 20:31
 • Mutlu kadın için 16 yasak29 Mayıs 2014 Perşembe 20:31
 • Unutkan kadınlara öneriler!..02 Mayıs 2014 Cuma 23:50
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com