Saçlarımız neden dökülüyor!

Saçlarımız neden dökülüyor!
Uzmanlar göre saç dökülmesi doğal bir süreç olabileceği gibi, stres kökenli veya altta yatan başka bir hastalığın uyarıcısı olarak da karşımıza çıkabilir.

Saçların büyüme, gerileme, dinlenme olarak 3 fazdan oluşan bir döngüde ömrünü sürdürdüğünü ifade eden uzmanlar, 'Dinlenme aşamasındaki saç dökülür ancak bu kalıcı bir kayıp değildir. Bu dökülen saç tekrar büyüme fazına girerek büyümeye devam eder ve bu döngü bu şekilde devam eder. 50-100 tele kadar dökülmeyi doğal karşılıyoruz. Daha yoğun kayıplar ise sorgulanmayı gerektir ve bir dizi analizle sebep bulunup sebebe yönelik tedavi yapılır' şeklinde konuştu
Saç tedavisiyle ilgili bilgi veren uzmanlar, dökülme nedeniyle gelen bir hastaya önce çıplak göz ve elle rutin muayene uygulandığını sonraki aşamada ise eğer altta yatan bir hastalık düşünülüyorsa çeşitli kan laboratuar testleri, saçlı deri muayenesi ile gerek görülürse deri biyopsisi, saç çekme testi ile saç telinin yapısının mikroskop altında incelenerek kesin sebebin tespit edildiğini bildirdi.

EN SIK GÖRÜLEN SAÇ DÖKÜLME NEDENLERİ
Erkek tipi saç dökülmesi hakkında bilgi veren uzmanlar, 'Erkek tipi saç dökülmesi, en sık görülen saç kaybı nedenidir. Genetik özellikler ve erkeklik hormonu nedeniyle görülen doğal bir durumdur. Bir hastalık değildir. Çok sayıda uygulanabilecek topikal tedaviler ve ilaçlarla durdurulabilen ve bazı durumlarda tedavi edilebilen bu durum; radikal olarak saç ekim yöntemi ile kesin olarak çözülebilir' ifadelerini kullandı.
Saçkıran (Alopesi Areata) hastalığı hakkında ise bu tip saç kayıplarında düzgün yüzeyli, para büyüklüğünde veya daha geniş yuvarlak yama tarzı kel alanlar oluştuğnu anlatan uzmanlar, 'Nadiren tüm saç ve vücut kıllarında kayıp oluşabilir. Her yaşta görülebilr. Daha çok sıkıntılar ve stres sebebiyle oluşan bu durum çocukluk yaşında ortaya çıktığında otoimmün yani bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklarlada ilişkili olabilir. Çeşitli topikal ve sistemik tedaviler ve yine psikolojik destekle tedavisi mümkün olan bir durumdur' diye konuştu
Kansızlığın (Anemi) saç dökülmesi üzerindeki etkisine değinen uzmanlar, 'En sık demir eksikliğine bağlı gelişen kansızlık nedeniyle saçlar dökülür. B12 ve Folik asit eksiklikleri nedeniyle oluşan anemilerde saç dökülmesi görülür. Tespit edilen eksiklik yerine konulunca saç dökülmeside düzelir' dedi.
'Tiroid hastalıkları yani fazla (hipertroidi) ve az çalışan tiroid (hipotroidi) saç kaybına neden olabilir. Tiroid hastalıkları laboratuar testleri ile araştırılabilir. Hastalığın tedavisi ile saç dökülmesi de düzelir' şeklinde bilgi veren uzmanlar, saçlı deriyi tutan hastalıklardan mantar hastalıklarının da saç için tehlike oluşturduğunu kaydetti. Uzmanlar, 'Likenpilanopilaris' denen çeşitli saçlı deriyi tutan hastalıkların saçlarda dökülmelere yol açabileceğini ifade etti.
Yüksek ateş ve ağır enfeksiyon hastalıklarına değinen uzmanlar, 'Saçların dinlenme fazına girip dökülmesine neden olabilir. Kalıcı bir kayıp yoktur. Hastalık iyileştikten bir süre sonra saçlar eski haline dönecektir' ifadelerini kullandı.
Doğum sonrasında gebelik süresi boyunca büyüme aşamasında olan saçların doğum sonrası normale döneceğini ve saçlarda dökülmenin duracağını bildiren uzmanlar, 'Doğum sonrası saçlar dinlenme fazına girer ve bu aşamada saçlarda yoğun bir dökülme görülür. Bu durum doğum sonrası 8 ay ile 1 yıla kadar devam eder ve tamamen doğal bir süreçtir tekrar saçlar eski sağlığına kavuşacaktır. Bu dönem destek tedavilerle çok daha sağlıklı atlatılabilir' şeklinde konuştu.
Şok diyetler, hızlı kilo vermek, proteinden fakir beslenme konusunda bilgi veren uzmanlar, 'Saçlarımız köklerinden ve kan yoluyla beslenir. Esas besini ise proteindir. Özellikle yaz mevsimine girişte hızla kilo verdiren diyet programları tüm vücut sağlığımız gibi saç sağlığımızı da olumsuz yönde etkiler ve ciddi saç kayıplarına yol açabilir. Proteinden fakir beslenen veya anormal beslenme alışkanlığına sahip kişilerde de benzer şekilde saçlar dinlenme fazına takılır ve dökülmeler görülebilir. Beslenme alışkanlıkları değiştirilip proteinden zengin diyet uygulandığında dökülmeler duracaktır' diye konuştu
Bazı ilaçların geçici bir süre saç dökülmesine neden olabileceğini anlatan uzmanlar, 'Romatizmal, gut, depresyon, kalp hastalığı, yüksek tansiyon için reçete edilen ilaçlar ve yüksek doz A vitamini, sivilce ve sedef tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da saç dökülmesi yapabilir. Bazı kanser tedavileri saç hücrelerinin bölünmesini durdurabilir. Saçlar deriden çıkınca zayıflar ve kırılır. Bu durum terapiden 1-3 hafta sonra gerçekleşir ve hastalar saçlarının yüzde 90'ını kaybeder. Terapi sona erdikten sonra saçlar tekrar büyüme gösterir ve eski haline geri döner. Genetik yatkınlıkla beraber doğum kontrol hapı kullanımında saç dökülmesi görülebilir. Saçlar dinlenme fazına takılır. İlaç kullanımı bırakıldığında dökülme durur' dedi.
Ruh sağlığı ile ilgili bir durum olan saç koparma alışkanlığına (Trikotillomani) değinen uzmanlar, 'Tırnak yeme alışkanlığı gibi saçlar koparılır. Psikolojik destek tedavisi ile düzelebilir' değerlendirmesine bulundu.

SAÇLARIMIZLA İLGİLİ YANLIŞ İNANIŞLAR
Uzmanlar saçla ilgili yanlış inanışları ise şu şekilde sıraladı:
'Hergün saçların yıkanması saçların fazla dökülmesine yol açamaz. Saçın kısa kesilmesinin kazıtılmasının saç dökülmesini önleyici veya saçı gürleştirici etkisi yok. Zeytinyağı, badem yağı ve yumurta karışımlarının saça sürülmesinin saça bir faydası yoktur. Yıkama ve tarama esnasında saçın dertroidi) ve az çalışan tiroid (hipotroidi) saç kaybına neden ökülmesi normaldir. Ancak durup dururken dökülüyor veya elinizi attığınızda tutam tutam geliyorsa doktora başvurulmalıdır. Saç dökülmesinde hala ilk başvurular kuaför ve eczaneler. Oysa saç dökülmesi bazen bize bir hastalık tanısı koydurabilecek kadar önemli olabilir. Dolayısıyla bazı alışveriş merkezlerinde ve eczanelerde saç analizi yapılır ve saç dökülmesine son gibi ürün satışı için yapılan sloganlara kanmayıp eğer saç dökülme probleminiz varsa bir dermatoloğa başvurmak en doğru yol olacaktır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com